Сторінка:Записки Наукового товариства імени Шевченка. Том I (1892).pdf/213

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

зацию. Вже V-ті загальні збори товариства д. 7 н. ст. цьвітня 1890 р. розбирали проєкт зміни статутів, поданий проф. Ол. Барвінським відповідно бажанням українсько-руських патриотів і прихильників товариства. Одначе збори не спромогли ся полагодити сеї справи і поручили новому видїлови, скликати ad hoc нові загальні збори.

Шесті загальні збори товариства ім. Шевченка з д. 1. (13.) марця 1802 р. зазначили почин нової доби в розвитку і поступі товариства, позаяк постановили підняту на V. загальних зборах переміну товариства на „наукове товариство імени Шевченка“. Статут змінений, ухвалений загальними зборами, подано до ц. к. намісництва, а скоро ц. к. намісництво прийме до відомости сю зміну, буде могло товариство уконституовати ся па нових основах. Та поки зможемо оповістити повий статут в цїлій основі, скажемо тут кілька слів про нову орґанїзацию товариства. Наукове товариство ім. Шевченка має плекати та розвивати науки в українсько-руській мові та штуки і збирати та зберегати всякі памятки, старинности і наукові предмети України-Руси. До того мають служити: наукові досьлїди з фільольоґії руської і славянської та істориї українсько-руського письменства і штуки, з істориї і археольоґії України-Руси, а також з наук фільософічних, полїтичних, економічних і правничих, математичних, природних з ґеоґрафією і лїкарських; відчити, розправи і розмови наукові; з-їзди учених лїтератів і артистів; видання наукових „Записок товариства ім. Шевченка“ і інших творів наукових; збираннє материялів до біблїотеки і музея; премії і підмоги ученим, лїтератам і артистам, а на останку удержуваннє друкарнї і книгарнї. — Товариство має подїлити ся на три секциї: фільольоіічну, історично-фільософічну і математично-природничо-лїкарську. Для деяких справ наукових може бути вибрана окрема комісия. Товариство полагоджує свої справи на загальних зборах, засїданнях видїлу, секций і комісий. Засїдання наукових секций мають відбувати ся що місяця, загальні збори найменше раз в роцї. Товариство має складати ся з членів дїйсних (2 р. вписового одноразово і 3 р. щорічної вкладки), основателїв (50 р. одноразової вкладки) і почестних. — Видїл для управи товариства має складати ся з голови, 5 членів (заступника голови, біблїотекаря, секретаря, редактора видань товариства і адмінїстратора майна) і 2 заступників. Окрім того входять до видїлу директори секций або вибрані секциєю референти секцийні.

Пускаючи в сьвіт I. том „Записок наукового товариства ім. Шевченка“ з вісткою про сю вельми досяглу реформу нашого товариства, маємо повну надїю, що всї щирі прихильники розвитку українсько-ру-