Отже маємо певність, що процес визволення України йде своїм нормальним шляхом і що незабаром пробє година повстання Держави Української. Кожний історичний процес має властиву йому закономірність.
Таку ж саму закономірність помічаємо при ближчому розгляді в процесі визвольного руху поміж тих явищ, якими він проявляється. Але найважнішим є те, що ціла велетенська праця по усвідомленню етноґрафічної маси, викристалізуванню, так би мовити, з неї нації, ще не доводить до конечної мети — до створення власної Держави.
На протязі віків історія не подає ані одного прикладу, щоб з доброї волі зрікся гнобитель самохіть з вигод панування.
Лише примус, лише збройний чин поневолених давали визволення, здобували державність.
Лише меч, а не слова
Здобуде нації права, —
таку аксіому становить поет. І треба признати, що історія націй, які здобули власну Державність на наших очах, ілюструє цю аксіому.
Чи переводилася визвольна акція шляхом повстання знутри, власними силами, чи шляхом інтервенції зовні, з допомогою зацікавлених держав — всеж це була збройна акція, і в цей період головну ролю відограє озброєна сила нації, її військо. Воно здобуває Державність, воно ж забезпечує й на далі перед всілякими ворожими замахами.
Це виключно важливе значіння війська в період створення власної Державности історія доводить яскравими прикладами.
Так, в наслідок величезної збройної акції народу, на чолі з Військом Запорозьким, була створена Хмельницьким Козацька Держава.
Після низки невдач в XIX віці поляки в XX віці творять військо скрізь, де тільки є поляк, і під займанщиною московською, і в стані австрійському, і у Франції, і в Америці, і, законспіровано до хвилі, в краю.
І лише військо польське створило Річпосполиту Польську і оборонило її Державність від чужинецьких зазіхань в р. р. 1918–1920.
Маленька Ірландія, перепробувавши за час своєї 400-літньої боротьби всиляких методів борні, здобула нарешті свою Державність теж способом озброєного чину, запровадивши систему озброєного народу.
Міцно підпирає Мусолині збройною рукою фашистів Державність Італійську, що захиталася була в безладдю ліберально-комуністичному.
2