Сторінка:За Державність. Матеріали до Історії Війська Українського. Збірник 1. 1929.pdf/34

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

місця: як тільки вони висунулися з містечка, так добровольча кіннота їх заатакувала й знищила. Окремі невдатні спроби Командування протиділати де-якими частинами дивізії і Юнацької школи не мали успіху, — колона була цілком знищена й викреслена з нашого складу; врятувалися лишень ті, що були верхи.

Залишаючи на боці інформації та наказ Вищої Команди, а базуючися лише на оцінці ситуації, що подає в своїй брошюрі полк. Трутенко, дивізія ще в ночі мусіла стати на марш й піти на обєднання з Армією. Бажання висвітлити ситуацію в усіх деталях не може бути виправданим, бо завдяки цьому був загублений час.

Це була дуже серйозна невдача, бо хоч, правда, в цій збірній ґрупі було чимало усяких дрібних частин, але все це були кадри 8-ої Стрілецької дивізії, що мала вже в нашій військовій сучасній історії почесне місце й назву Залізної. Зазнали тяжких втрат також і Юнаки: забитими 11 чол., полоненими 100, загублено 2 гармати, 5 кулеметів й весь обоз санітарний й господарчий.

Слідству було дуже важко розібратися в тих тертях, які були на верхах цієї зібраної ґрупи, до того-ж обстановка й час не дозволяли цього зробити. Наказом по Армії, з рештків 3-ої Стрілецької дивізії й Юнацької школи мав бути зорґанізований 3-ій кінний полк, що повинен був в своїх сотнях заховати свої дотеперешні бойові назви і далі берегти традиції Залізної дивізії.[1] Переведеня цього переформування Командування доручило полк. Стефанову (Галицької армії), надавши полк. Чижевському та Вишневському посади помішників до нього. Ці старшини виказали себе в цій справі добрими орґанізаторами, і незабаром 8-ій кінний полк, в складі 5-ох сотень, знову почав відбувати службу, як бойова кінна частина Армії.[2]

Полковника Трутенка було відряджено до одної з дивізій, а далі йому було доручене дуже небезпечне діло, яке він виконав з повним успіхом.

З часом почали повертатися старшини й козаки з добровольчого полону. Цей полон був для них не так важкий, як образливий, бо недостачі в ганьбі й образі з боку добровольців не було.

22

  1. Докладний матеріял з приводу цієї події можна знайти: 1) Коротка історія 3-ої Залізної дивізії полк. Чижевського, 2) Брошурка полк. Трутенка: „Залізна дивізія з початку Зимового Походу“.
  2. Полковник Стефанів згодом захорів, і полк прийняв полковник Чижевський.

    Склад полка: 1-ша Синя сотня — сотник Запорожченко, 20 шабель.
    2-га Чорноморська сотня — сотник Любимець, 40 шабель.
    3-тя Стрілецька сотня — сотник Шульгин, 50 шабель.
    4-та Гарматна сотня — сотник Чижевський, 60 шабель.
    5-та Кулеметна сотня — сотник Шура-Бура, 4 кулемети на тачанках.