Сторінка:За Державність. Матеріали до Історії Війська Українського. Збірник 1. 1929.pdf/52

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ним і через те поривання захопити артилєрійські бази проходять червоною ниткою через увесь зимовий похід і здійснюються в повній мірі тільки під Вознесенськом при початку 5-го місяця походу.






VI.

Рівнобіжність діяльности в Галицькій армії. Формальність розриву. Новий акт злуки. Звязки з Урядом.

В наслідок політичного порозуміння між Диктатором Петрушевичем з одного боку й заступником ґенерала Денікина з другого 6-XI Галицька армія припинила свою військову акцію супроти Добровольчої Російської армії, і з того моменту слід уважати, що обидві Українські армії — Наддніпрянська та Галицька — йдуть ріжними шляхами, але це тільки формально, бо Командування наше на стільки було упевнене в приязні Галичан, що а ні на хвильку не вагалося призначити, як район для прориву Наддніпрянської армії, дільницю Добровольчого фронту, що входила в район росташування Галицької армії. Галицьке Командування і сама Армія робили все можливе, аби полегшити Наддніпрянцям цю небезпешну акцію. (В наказі по Армії У. Н. Р. ч. 2 від 13-XII 1919 року це зафіксовано).

Як Галицька армія під той час була розположена і як вона переживала цю важку для неї пору свідчить наведений звіт, напів офіціяльного характеру, начальника оперативного відділу одного з Галицьких корпусів, сотника Гнатевича, а потім нижче уступ статті сотника Ч-ого, поданої в таборовій ґазеті „Скиталець“.[1]

„Ситуація У. Г. А. в 1-ій половині грудня 1919 року.

1) Ворог — Червона армія — в Житомирі, Бердичеві та Новгороді-Волинському. Її бойове завдання: здобуттям Козятина з напрямку Бердичева переломити Київський фронт Добровольчої армії і в той спосіб полегчити собі здобуття Київа.

2) Добровольча армія (Денікинці) на лінії Київ–Козятин–Старокостянтинів–Шепетівка — в обороні тієї лінії.

3) Українська Галицька армія: — I корпус, як бойово в той час найспосібніший і найчисельніший (коло 2.000 багнетів і шабель), був призначений допомогти частинам Добрармії здобути Бердичів. Булава корпусу: — матеріяльна частина в Кордилівці, оперативна в Махнівці. Корпус отаборений в районі Ма-

40

  1. Стаття надіслана мені редакцією на моє прохання подати відповідний матеріял; можна вважати що редакція була в повній згоді з автором. Ом. П-ко.