Сторінка:Збірник пам'яті Академіка Теофіля Гавриловича Яновського. 1930.pdf/44

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

В день 25-річного юбілею студенти-медики подарували Теоф. Гавр. срібного стетоскопа його моделі, з зворушливим написом, і з того часу він завжди з нього користувався.

«О сочетании острых сыпей», надруковано в «Медицинском обозрении», 1895 р. № 15.

Тут детально розглянуто літературу, що трактує про взаємовідносини між висипними інфекційними захоруваннями, коли вони перебігають поруч або одне по однім. Можливість диференціювати їх автор доводить, подаючи приклад комбінації кору з бешихою. Працю реферовано в закордонній літературі.

«О полулунном пространстве Traube и диагностическом значении его при плевритах» надруковано в «Русском архиве патологии, клинической медицины и бактериологии», 1897 р.

Тут Теоф. Гавр. установив, поперше, нормальні розміри цього обширу огруддя, чого до нього ніхто не зробив, а подруге, відзначив, що лише випоти великі (лівобічні) зменшують простір Traube настільки, що дають опорний пункт диференціяльній діяґнозі від крупозної пневмонії; в інших випадках ці плеврити рідко зменшують його, а тому ця ознака не може бути за симптом лівобічного плевриту. Теоф. Гавр. так старанно розробив цю ознаку, що це справедливо довзоляє додати до цього феномену Traube і його і'мя.

«Терпинол при кровохаркании», надруковано в «Русском архиве патол., клин. мед. и бакт.», 1899 р.

У цій праці Теоф. Гавр. пропонує як ліки, що спиняють кров, терпіноль, по 2—3 краплі що 2 годині, коли кровохаркання довготривале, але невелике. П'ятирічні спостереження стали за основу цієї праці.

Далі йдуть дві праці, прочитані як доповіді в «Киевском об-ве врачей», обидві не надруковані: «Типы крупозной пневмонии по Jurgensen'у», що є наслідок наукового опрацьовання багатого клінічного матеріялу клініки К. Г. Трітшеля (1885 р.), і друга — «Случай кишечного катара вследствие присутствия balantidia coli», з літературою цього питання.

Описано клінічний перебіг одного випадку цієї рідкої хороби з додатком даних патолого-анатомічного та гістологічного дослідження.

Потім ряд статтів, типу оглядів для «Русск. архива патол., клинич. мед. и бактер.» під назвою: «Обзор работ по патологии и терапии болезней печени, поджелудочной железы и селезенки за 1895 год»; те саме за 1897, 1898, 1899 і 1900 роки. «Dermatomyositis» спільно з проф. В. К. Високовичем, надруковано в «Университетских известиях» за 1901 рік.

«К симптоматологии и патогенезу творожистой пнеймонии», спільно з проф. Високовичем, надруковано в «Универ. известиях» за 1901 р. та німецькою мовою в «Zeitschrift für Tuberculose u. Heilstättenwesen» за 1902 р.

Описано випадок казеозної пневмонії з старанним розбором зажиттьових симптомів; за патоґенезу в даного хорого автори вважають мішану інфекцію туберкульозних паличок та дипльококів Френкеля, виділених у чималій кількості ще за життя хорого. Додано протокол патолого-анатомічного розтину.

«К распознавательному значению бронхиальных слепков», надруковано в «Русском враче» за 1902 рік.

Праця містить опис одного випадку, коли виділялися бронхіяльні зліпки при гемораґічному інфаркті легенів; це перший описаний у літературі випадок чистого інфаркту легенів із зліпками. Подано відповідну літературу.

«К патологии гнойных ангиохолитов», надруковано в «Русском архиве патол., клинич. мед. и бактер.» за 1903 р.

Праця містить критичний огляд порушуваного питання, що його Т. Г. перевірив, спостерігши ряд випадків; з них він опубліковує три (з секціями). Висуває з свого боку