Сторінка:Карл Маркс. Капітал. Том 1. Книга 1. Процес продукції капіталу. 1933.djvu/6

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
ПЕРЕДМОВА ДО УКРАЇНСЬКОГО ВИДАННЯ
І

Перший том цього нового українського видання «Капіталу» з'являється саме до 50-ої річниці смерти К. Маркса, 65 років по тому, як уперше опубліковано цей твір. За цей час сталися величезні всесвітньо-історичного значення події, які на практиці, в боротьбі кляс, цілком і повнотою потвердили викладене в цьому творі революційне вчення Маркса.

Незмірне історичне значення «Капіталу» саме в тому, що в ньому Маркс, творець матеріялістичної діялектики, застосовуючи її до суспільного життя, відкрив економічний закон руху капіталізму, його виникнення, розвитку й загибелі, розкрив усі суперечності і клясові антагонізми капіталістичного суспільства, показав справжнє становище пролетаріяту в цілому устрої капіталізму, обґрунтував його всесвітньо-історичну ролю, довів історичну доконечність пролетарської революції та диктатури пролетаріяту і тим самим дав до рук пролетаріяту могутню зброю в його революційній боротьбі за знищення капіталістичного устрою і побудову безклясового соціялістичного суспільства. «Велика всесвітньо-історична заслуга Маркса й Енґельса полягає в тому, що вони науковою аналізою довели неминучість краху капіталізму і переходу його до комунізму, в якому не буде більше експлуатації людини людиною. Велика всесвітньо-історична заслуга Маркса й Енґельса полягає в тому, що вони вказали пролетарям усіх країн їхню ролю, їхнє завдання, їхнє покликання: встати першими до революційної боротьби проти капіталу, об'єднати навколо себе в цій боротьбі всіх трудящих і експлуатованих» (Ленин, Сочинения, т. XXIII, стор. 276).

«Капітал» є головний твір Маркса. В ньому Маркс виклав своє економічне вчення — головний зміст своєї революційної теорії. В «Капіталі» Маркс простежив історичний розвиток капіталізму «від перших зародків товарового господарства, від простого обміну… до його вищих форм, до великого виробництва» (Ленин, Сочинения, т. XVI, стор. 352). Маркс показав, що просте товарове господарство в наслідок внутрішньої діялектики свого розвитку неминуче перетворюється на капіталізм. З усією силою матеріялістичної діялектики Маркс розкриває в «Капіталі» специфічну історичну суть капіталістичної формації, її внутрішні, іманентні суперечності й клясові антагонізми.