Сторінка:Карл Маркс. Капітал. Том 1. Книга 1. Процес продукції капіталу. 1933.djvu/8

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

7*

Передмова до українського видання


робництва ще в більшій мірі виявилися в післявоєнний період розвитку капіталізму при так званій капіталістичній раціоналізації. Відзначна риса капіталістичної раціоналізації є в тому, що вона виникла в період імперіялізму, до того ж у тій стадії його розвитку, коли особливо позначилося загнивання капіталізму. Тому в капіталістичній раціоналізації основою є не зміни й удосконалення в знаряддях праці, хоч і ці моменти безумовно є, а шалена інтенсифікація праці. «Капіталістична раціоналізація у власному значенні слова, — каже тов. Куусінен, — означає, отже, натиск з метою досягти якомога більшої інтенсивности праці кожного поодинокого робітника через реорганізацію трудового процесу за конвеєрною системою або принципово схожою системою автоматичного підганяння (Antreibung) і контролю над інтенсивністю праці» (Промова на X пленумі ВККІ).

Тільки зрадники робітничої кляси, соціяль-фашисти, могли боронити і боронять цей звірячий спосіб експлуатації робітничої кляси і видавати його як єдиний порятунок для неї.

Блискучою аналізою діялектики процесу і геніяльною прогнозою є Марксове вчення про процес капіталістичної репродукції. Маркс тут показав усі основні характеристичні риси капіталістичної репродукції, її суперечності, і визначив її історичні тенденції, напрям її історичного руху. Розкриваючи основні закономірності і специфічні риси капіталістичної репродукції Маркс показав те жахливе становище пролетаріяту, яке доконечно обумовлене історичним перебігом капіталістичної репродукції. Разом з тим він обґрунтував і ті великі клясові завдання, які ставить перед пролетаріятом історичний перебіг цієї капіталістичної репродукції.

Аналізуючи в «Капіталі» процес капіталістичної репродукції, Маркс відкрив закони концентрації і централізації капіталу. На основі цих законів він показав суперечності капіталістичного процесу усуспільнення продукції, знищення дрібних продуцентів і розвиток лише найміцніших і технічно високо озброєних підприємств. Межі централізації Маркс визначив так: «У кожній даній галузі підприємства централізація досягла б своєї крайньої межі, коли б усі вкладені в неї капітали злилися в один-одним капітал. У кожному даному суспільстві цієї межі було б досягнуто лише в той момент, коли цілий суспільний капітал було б сполучено або в руках одного окремого капіталіста, або в руках одним-одного товариства капіталістів» (стор. 538 цього українського видання).

Цим Маркс геніяльно передбачив розвиток капіталізму в напрямі капіталістичних монополій.

Розвиток капіталізму на прикінці XIX і на початку XX століття цілком потвердив цю Марксову прогнозу. Ленін у своїй праці «Імперіялізм як найвища стадія капіталізму» заналізував дальший розвиток капіталізму і показав, що процеси концентрації і централізації капіталу справді привели до капіталістичних монополій, що капіталізм вступив у свою найвищу,