Сторінка:Княжий город Галич (1923).pdf/13

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

В сто літ по татарськім нападі упала галицька держава: в 1340 р. умер останній галицький князь, почалися нові війни в Галичині. На галицькі землі почали нападати з одного боку Поляки й Угри, з другого Литовці і Татари; війни тревали майже сорок літ; всюди лишилися руіни і звалища… Вкінці Галичани перейшли під пановання Польщі.

В Галичі, так само як в инших містах настали неликі зміни. Давне богате міщансто і горде боярство в безнастанних війнах вимерло і зубожіло. Доми стояли пусті, поля не управлені. До Галича стали напливати чужинці — Поляки, Німці, Вірмени; дещо пізнійше осіли в Галичі Караїти, жидівська секта, що говорила мовою подібною до татарської і мала прийти до нас з Криму. Тих нових поселенців польські королі осадили на новім місці, ближче Дністра, там, де й тепер є місто Галич. Вони дістали від королів привілеї і права, більші як українське міщанство; торговля і промисл дісталися в їх руки; поволи чужинці запанували в місті. В польські руки дісталися всі уряди. Найвищий урядник в Галичі за польських часів був воєвода; пізнійше на на його лісце прийшов каштелян; був і другий високий урядник, староста, а крім них инші нижчі — все те були Поляки. В Галичі відбувалися щорічно зїзди шляхти, соймики; каштелян відбував тут перегляд шляхотського війська. Міщани дістали німецьке право і рядилися самі: що року вибирали собі посадника (бурмістра) і міську раду; суди відбували лавники з війтом на чолі.

Все те були заведення чужі для Українців; давні звичаї пропадали. Але найбільші зміни настали в церковних справах. Поляки були католиками й хотіли завести в Галичині латинство, викорінити православну віру, яку здавна визнавали Українці. З початку робили це обережно. Король Казимир, що перший заняв Галичину, позволив навіть Українцям відновити галицьку митрополію: в 1371 р. Царгородський патріарх висвятив на митрополита епископа Антонія. Але пізнійше король Людвик не показував вже ніякої прихильности православній вірі, в 1375 р. за згодою папи заложив король в Галичі латинське арцибіскупство; в Галичі не було дотепер ніякого латинського костела і на катедру віддали арцибіскупови українську церкву! Є нині під Галичем латинський монастир в Святім Станиславі: в давніх грамотах переховалися згадки, що се була колись наша церква св. Пантелеймона! Коли і в який спосіб втратили її Українці, про се не знаємо нічого… Ще