Сторінка:Кониський.Вибрані твори 1.pdf/172

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

— Кажу-ж тобі, — зараз як упораємось з Походенком…

— Добре… Ми його упораємо… Оверко грізно крутнув головою, а Явдоха йому:

— Та от, коли хоч, так і тепер їхатимемо через Плиску, я тобі й справлю застяжку….

— Що з тієї застяжки, коли нема до неї сорочки! До чого я її приткну, хіба до отсієї дьогтянки… Вже коли так, так пояс справте…

— У Плисці добрих поясів нема, а аби-якого я й сама не хочу! Мені самій буде соромно перед людьми, що у мого наймита та аби-яке поясча… Пояс і шапку треба купувати в Ічні…

— Ну, добре… нехай до Ічні… Ньо!.. Берись, Галонько, швидче! Берись!....

***

Никон Іванович Гонкий сидів на призьбі під своєю хатою. На йому був чорний «пінджак», перед ним стояв простий, білий, нічим не закритий, невеличкий стіл, на столі лежала невеличка переплетена книжка — «Устав Уголовного Судопроизводства»; знати, Гонкий, начитавшись тієї книжки, загруз своїм мозком в розуміння тих істин «Устава» й шукав, які з них можна розтягати, немов ту гутаперчу, і вертіти всіма сторонами, «як кому господь бог на душу положить». Істини з «Устава» не були такі легенькі, що наче пушина плавали поверх води, не тонучи, куди вітер жене. Ні, істини були звичайно, як і всі на світі карноправничі істини, але Гонкий був «адвокат» ще вельми молодий, з освітою елементарної школи. Він хоч і «бував у бувальцях», бо три роки відбував службу військову, а проте книжна мова становила йому часом такі «заковики», перед якими він тільки очима лупав. Позаторік, вийшовши з служби, він з півроку «для практики» писарював в одного міського