Сторінка:Кониський.Вибрані твори 1.pdf/31

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

барвистої, і її справді можна вчитись на його творах. З цього погляду писання Кониського повинні бути поставлені серед класичних зразків у художньому обробленні українського слова й стилю.

Варта уваги також і публіцистична та наукова спадщина Кониського, бо й тут дав він чимало замітних, як на свій час, праць («Коли-ж виясниться?», «Критичний огляд драматичної української літератури», «Відчити з історії українсько-руського письменства» і т. инш.). Останні роки свого життя присвятив Кониський праці над Шевченком, написавши низку нарисів, що склалися в цілому на велику книгу — найдокладніший досі життєпис поета під заголовком «Тарас Шевченко-Грушівський. Хроніка його життя» (2 томи, видано також і в російському перекладі). Зібрано тут і використано та критично опрацьовано ввесь матеріял про Шевченка, що з'явився до того часу друком. Скінчивши життєпис Шевченка, Кониський заходився був збірати матеріял до такого-ж життєпису Костомарова, але цю його роботу перепинила смерть.

IV.

З натури своєї Кониський проте більше здався-б на громадського діяча. Його палка, невсипуща, активна й кипуча влача завжди й тягла його найдужче до громадської діяльности. В иншій країні вийшов-би з його може не аби-який політичний діяч, що своїм практичним розумом та ініціятивою вів-би людей громади за собою. Та народився Кониський і жив у Росії, та ще під ту безпросвітню пору, коли громадська діяльність один мала звичайно фінал — подорожування «в места столь и не столь отдаленные». Цю вищу й неминучу науку всякого громадського діяча в Росії здобув, як знаємо, замолоду разом з иншими своїми товаришами й Кониський, бо проникливе око начальства в просвітно-культурній роботі вгляділо бажання одірвати