Сторінка:Коротка Исторія Руси Стефана Качалы (1886).pdf/51

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 42 —

Згодомъ выробили Запорожцѣ мѣжь собою ро̂дъ брацтва, що мало свои питоми̂ звычаѣ и права. Найвысша власть находилася въ Козацко̂мъ вѣчу або радѣ. Рада выбирала головного кошового атамана. Во̂нъ мавъ необмежену власть надъ кошемъ, но по роцѣ здававъ справу, а скоро лише бо̂льшь завинивъ, во̂дберавъ и смертну кару.

Кошового выбирали зразу на кождый воєнный похо̂дъ. Бувъ во̂нъ тодѣ діктаторомъ. Коли вдався похо̂дъ, дожидала єго слава, — скоро нѣ, наступавъ воєнный судъ а часто накладавъ во̂нъ головою.

Старшина, выбувши своє, ставала зновъ простыми Козаками. Ко̂шь дѣлився на куренѣ , а кождый курѣнь мавъ свого выбраного курѣнного атамана. Сѣчовики жили спо̂льно по курѣняхъ (хатахъ зъ хворосту) и обѣдали при спо̂льныхъ столахъ. Ско̂лько̂сть Запорожцѣвъ не була обмежена.

Згодомъ по̂сля потребы переношено Сѣчь и на инши̂ Днѣпрови̂ островы. Се була воєнна руска школа. Тутъ була во̂йскова скарбона, неприступна для ворого̂въ, тутъ робили чайки до походо̂въ на Чорному морю. Зъ сѣчового (низового) брацтва не выключувано жадного христіяньского народу, що бы лише по руски перехрестився и по руски говоривъ; выступити мо̂гъ зъ него кождый по̂сля своєи волѣ.

Запорожскими осадниками були зразу сами̂ лише мужчины, що то̂лько часово для рыболовлѣ тутъ проживали, для полюваня и войны. Но съ часомъ переселювалися тамъ Украинцѣ-Русины цѣлыми родинами и вытворили козацки̂ хуторѣ. Запорожска земля простиралася во̂дъ Днѣпра по Днѣстеръ и Чорне море. Сей цѣлый край звався „Низомъ“ и чимъ разъ доступавъ значеня во̂льного пристано̂вку для всѣхъ, кому не мило жилося на родинѣ або кому припадала до сподобы во̂йна зъ бісурманами. Часто зъ Запорожа являлися местники своєи кривды або кривды братнёи. Запорожцѣ зносилися не лише зъ Украиньскими Козаками, але и зъ Донцями (московскими козаками) и зъ ними посполу йшли на воєнни̂ походы. Низове войско не обмежалося лише на саму Сѣчь и Днѣпрови̂ островы, але мало свои оселѣ по обохъ Днѣпровыхъ бокахъ, де були козацки̂ села и хуторы. Та осередкомъ була Сѣчь, де не смѣли заходити жѣнки. Тому то дѣлилися низови̂ Козаки на жона-