Сторінка:Коротка Исторія Руси Стефана Качалы (1886).pdf/59

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 50 —

самосто̂йни̂ Козаки. Багато подѣй съ козацко-шляхоцкихъ воєнъ можна лише тымъ выяснити, що Козаки були осѣли̂ и безхатни̂, богати̂ и бѣдни̂, реестрови̂ и выписани̂. Ро̂жниця була така, що одни̂ жили у власныхъ хатахъ и хуторахъ, навѣть въ такихъ го́родахъ (мѣстахъ) якъ Кієвъ, а други̂ лѣтомъ гуляли въ степу и по воєнныхъ походахъ а зимою робили по горальняхъ и броваряхъ и си̂ все були готови̂ погуляти въ чужѣй справѣ.

Вже съ ко̂нцемъ XVI. ст. самосто̂йни̂ громады стаються Польщѣ гро̂зными и выкликують проти себе остри̂ соймови̂ постановы. Но ихъ нѣхто не выконувавъ, бо навѣть сами̂ польски̂ паны, нападаючи на своихъ ворого̂въ, завзывали Козако̂въ у подмогу. Мнішки и Вишневецки̂, по̂дпомагани̂ Козаками, водили самозванцѣвъ въ Москву; навѣть сами̂ королѣ потребували и закликали у по̂дмогу Козако̂въ въ во̂йнахъ съ Турками, Москалями, Шведами и т. д. Нынѣ выдавъ король універзалъ, щобъ Козако̂въ знищити а на завтра кликавъ ихъ, щобъ єму помагали въ походѣ, якъ н. пр. въ походахъ по̂дъ Можайскъ, Хотинъ и др.

Зъ розвиткомъ Козацтва, якъ мы вже споминали, оживало и брало верхъ староруске громадске право. Чимъ же жь ро̂жнилося те староруске громадске право во̂дъ польско-шляхоцкого права?

  1. По̂сля староруского громадского права всѣ люде були ро̂вни̂ и во̂льни̂ кро̂мъ воєнныхъ полоненико̂въ; — по̂сля польско-шляхоцкого права волю мавъ лише гербованый шляхтичь, простый наро̂дъ бувъ нево̂льникомъ (крепакомъ).
  2. По̂сля руского громадского права земля вважалася власно̂стю того, хто єѣ першій занявъ на свой вжитокъ; — по̂сля польско-шляхоцкого права вся земля належала лише до шляхты, а хто не належавъ до неи, той не мавъ права мати власнои землѣ.
  3. По̂сля староруского громадского права всѣ села и мѣста могли посылати своихъ посло̂въ такъ на менши̂, якъ и на бо̂льши̂ вѣча; — по̂сля польско-шляхоцкого права лишень шляхта посылала своихъ на повѣтови̂ соймики и на великій соймъ.

Се головни̂ по̂двалины и ро̂жницѣ мѣжь старорускимъ громадскимъ правомъ а правомъ шляхоцко-польскимъ. Справдешня людска ро̂вно̂сть спочивала въ руско̂мъ правѣ, зовсѣмъ противно̂мъ польско-шляхоцкому. Отже жь та козацка ро̂вность,