Сторінка:Коротка Исторія малоруского народа. Написав Иван Маркевич (1875).pdf/42

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

стала-б Польщі усіма силами в поміч. Ні, польска республіка зреклась воювати Туреччину не від того, щоб не змогла іі подужати, але від того, що зачепивши війну ту, вона-б дала просторінь розгорнутися вояцкому козацкому духови. Вже й без того республіка Украіньска, як каже публіцист сучасний Палчовский, на ввесь світ славою вкрилася и по всіх народах лічилась за найсильнійшу твердь и заслону королевства!

XIX.

Запорожє було головним опором козачоі сили и захистом для поспілства, котрому на Украіні не було місця. Турецкі войни могли-б були зробити ис Січи столицю Украіньскоі Республіки, а близькі іі околиці та степи заселити вільними козачими слободами. Оттоді-б звязь Запорожя з запроданою панам Украіною дістала-б характер справді страшний. Против козачих походів на Вкраіну ніяка сила не устояла-б и польске панованє рунуло-б конче, як-би и тоді пани не зреклися своіх прежних цілей. До тогож воюючи с Турцією козаки завязали-б с королем безпосередні відносини, дали-б ёму перевагу над панами и сим-би зломили оту можновладну сваволю, якою пишались Поляки, а в польскому королевстві спровадили-б совершенний переворот всіх відносин. Повернулась би Польща тоді або на абсолютну монархію, чого лякались пани будучи сами собі майже зовсім самостійними королятами, — або, як би козацтво взялось до боротьби и с абсолютизмом, — збудувалась би з неі рівноправна демократична держава, котроі пани боялись єще більше. Горда, егоістична каста панів, що усю свою силу и увесь свій благобит збудувала на недолі кількох міліонів людей, не зрозуміла, що закладаючи народне и державне житє тільки на одному своёму станови, тим самим провадила увесь польский нарід до неминучоі погибелі.

Не зрозуміли пани и того, що на землі, замешканій Украінцями, іхні шляхетскі державні засади не можуть мати ніякого твердого грунту, не зрозуміли, що такий демократичний нарід як Украінці, не стерпить того державного укладу, що дає привилеі всілякі одному тільки станови не лишаючи инчим станам нічого, не зрозуміли врешті и того, що віра, то оден з найдорощих скарбів народа. Шляхетска політика занедбала добру годину, щоб Турцію подолати, Славян з-під турецкого ярма ослобонити, и тим Польщу найдущою славянскою державою а може навіть центром всёго славянского світа зробити. Ні, — вона усі своі моральні и материяльні сили обернула против козацтва, котре одно тільки