Опріч перелічених установ, саме в останній час зорганізувалася низка нових комісій: Для досліду первісної культури, Для досліду української історичної пісенности, Запоріжжя, Старого Київа, Старого Чернігова — всі під керуванням акад. М. Грушевського. Вони перебувають ще в стадії організації, яка гальмується між иншим і тим, що Центр одмовився останні дві комісії ввести в штат академічних установ.
Відділ має свої органи: «Записки Історично-Філологічного Відділу» (вийшло 4 томи), «Україна» (два томи) і видає серію окремих наукових праць під заголовком: «Збірник Історично-філологічного Відділу» (вийшло близько двох десятків томів).
Бібліотека Відділу, в основу якої покладено велику бібліотеку Вол. Антоновича, по змозі поновлюється новими виданнями. Окрім неї Відділ має чудово дібрану, багату українську бібліотеку ім. Грінченка та величезну бібліотеку з історії й філології мусулманського сходу.
До II-го, Фізично-математичного Відділу входить 22 академики, з яких 13 живуть і працюють у Київі, 7 — по инших містах та 2 академики перебувають у закордонному командируванні. Крім того, до складу II-го Відділу належить 1 директор.