Сторінка:Короткий словник синонімів української мови. 1975.pdf/19

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

У тих випадках, коли стилістична позначка стосується тільки одного синоніму із ряду, то вона ставиться після цього синоніму, але в дужках, як наприклад, позначка рідк. при синонімі уте́ртий в такому синонімічному ряді: заяло́жений перек.(про фразу, анекдот тощо) зата́сканий, уте́ртий (рідк.); бана́льний, тривія́льний.

Тотожні або дуже близькі відтінками і стилем слова-синоніми одного синонімічного ряду відокремлюються комами; якщо ж синонімічний ряд містить у собі не близькі за вказаними ознаками синоніми, то перед такими синонімами ставиться крапка з комою. Наприклад, верхорі́ччя ― верхі́в'я, ве́рхня те́чія; але: припиня́тися(про розмову і под.) урива́тися; (про рух і под.) завмира́ти.

Реєстровим словом у Словнику досить часто виступає багатозначне слово, при чому в одному значенні в ньому будуть одні синоніми, а в іншому — інші. Так, наприклад, різні будуть синоніми до верх (дерева) і верх (гори) ― в першому випадкові можна назвати з них хоч би верхі́в'я, верхі́вка, верхови́на, верши́на, верхові́ття, а в другому — верхі́в'я, верши́на, шпиль і обласне грунь.

Оформляються в Словнику синонімічні ряди до багатозначних слів подвійно. Рідше вживаний варіянт — коли добираються синоніми різних сфер вживання, при чому стислими ремарками підказується, звичайно, сфера вживання (як при згаданому слові верх) або якість предмета, в інших випадках показується характер дії тощо. Наведемо ще приклад: відбива́тися — віддава́тися; (про світло і под.) відсві́чуватися; (на блискучій поверхні — ще) віддзерка́лювати[ся]; (рідше) відкида́тися; (тільки про голосний звук) розляга́тися; (луною) відлу́нювати; (далеко розкотом) розко́чуватися.

Другий варіянт більш поширений. Полягає він у тому, що до багатозначного заголовного слова синонімічний ряд добирається тільки до найбільш поширеного значення. До інших значень такого слова синоніми тут не добираються, проте в кінці наведеного синонімічного ряду через відсилочну ремарку Пор. вказується те реєстрове слово або слова, при якому друге значення даного багатозначного слова виступає як синонімічний варіянт нового синонімічного слова. Наприклад, при двозначному жевріти маємо синоніми в прямому значенні тліти, жаріти. Далі