Сторінка:Кость Котко. Щоденник кількох міст. 1930.pdf/162

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

У цьому місці товариші переривають мене дружнім вибухом реготу.

— Голову прозакладаю, — говорить хтось із них, — що після своїх філістерських міркувань він таки пішов до… «установи». Так?

— І лірична новеля матиме зовсім не ліричне закінчення. Ламання стилю, чи як? — каже інший.

— Швидше — переміщення, — догадується ще хтось, — коли б я писав рецензію на подібну річ, варто було б сказати, що автор дійсно лицемір і філістер, отже заздалегідь шукає собі виправдання. Хоче подати себе в образі прекрасного Йосипа

— … спокушеного за допомогою московського фізкультурника. Або: як колекціонер морей перетворюється на колекціонера притонів.

— Та киньте глузувати. Він ще не скінчив.

*

Я ще не скінчив.

На околиці міста, під самою залізницею, відмежовані од порту якоюсь службовою колією, стоять окремо два будинки, а через вулицю — третій. На ньому висить урядовий прапор із півмісяцем. Перші два будинки — звичайні двоповерхові доми.

В окремому будинку міститься каракол, поліційний район. Два будинки насупроти — оті самі «установи», що до них тягне Михася. Я розумію, що каракол, очевидно, — залізничий і випадково потрапив у сусідство з притонами, але така територіяльна близькість двох символів буржуазного ладу надзвичайно мене зворушує.

Спроквола, неширокою закуреною вулицею ми наближаємося до домів. Кілька екіпажів і одне авто стоять біля них. «Установи» працюють і вдень. І раптом мені аж кружиться голова.