Сторінка:Кость Котко. Щоденник кількох міст. 1930.pdf/45

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

нюється, торгується, і мені вже починає здаватись, що для жінки процес торгу-купівлі — момент, немов сексуального характеру, з такою болючою насолодою вона це робить. Ось і перед цією непотрібною їй річчю вона стоїть напружено, тремтять ніздрі, палахкотить обличчя — ну, зовсім коханка, роздягшись, перед любим. От зараз він скаже…

Але він нічого не каже. Ми чуємо тільки характерний згук, що означає:

— Йок.

Ах, цей «йок», ця турецька манера говорити «нема». Це робиться так ніжно й приємно. Чи не від нього й дієслово «йокнути»?

Щоб сказати «так», турок робить майже горизонтальний рух (не вертикальний, як у нас) головою праворуч, промовляючи «евет».

Але слово «йок», тобто «нема», або й «хаїр» — «ні» — не вимовляється. Турок підводить голову вертикальним рухом, закочуючи очі й цокаючи язиком. Цей вищелк трохи нагадує слово «йок». У ньому — якесь уболівання, якась вибачливість, не брутальність звичайної відмови.

Я почув «йок» і знаю, що наш турок закотив очі, підвів голову й дивиться вибачливо.

Цей вибачливий погляд моя супутниця зустрічає цілковито розгубленим зором і відступає перед непохитною фатальністю того «йок». Еге, турки не так, як вірмени  з ними не жартуй.

Доводиться йти далі.

І коли ми відійшли кілька кроків, чуємо навздогін спокійне:

— Евет, ефендим. Бір ліра.

І ще кілька спокійних слів, що, очевидно, підкреслюють згоду продати десятилірову люльку за одну ліру. Тільки, мовляв, для вас.