Сторінка:Кость Котко. Щоденник кількох міст. 1930.pdf/46

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Так торгують на Сході.

Люльки ми не купуємо, йдемо собі, а озирнувшись я бачу, як продавець спокійно п'є свою каву.

Так торгують турки. Система така сама; правлять вдесятеро, але метода трохи інша — без ґвалту, без сіпання, без реклами. Східня гідність:

- «Йок» і «евет».

Чи не екзотика?

Проте, цієї й подібної екзотики мені вже досить. Я шахрую — боковою брамою, не пройшовши ще всього Буюк Чарші, виводжу свою супутницю на вулицю, на сонце, не таке гаряче, як дихання натовпу в кам'яному місті-базарі.

Ми просуваємося цією вулицею наниз до мечету Валіде-джамі, щоб перейти через Золотий Ріг і повернутись додому після чотиригодинного тиняння по крамницях. Це дуже жвава вулиця, повна крамниць з виробами із штучного янтарю, з посудом, з ґалянтерією, перкалевими килимами по карбованцю. Тут є східня екзотична тканина… найкращих італійських і німецьких фірм.

Бурштинові чотки — це ж справжнісінька екзотика! Як же можна приїхати із Стамбулу і не привезти чоток із підробленого бурштину? І було б дуже нудно, якби я розповідав далі про мої страждання й біганину по крамницях. Я прощаю цій жінці її знущання — і ставлю крапку.

Та перед крапкою — трохи про те, як я все ж таки з екзотикою своєю сів. Коли ми вже поверталися через Мисир-Чарші (Єгипетський базар) до Нового мосту, моя супутниця строго подивилася на мене й спитала, як на іспиті:

— Все показали?

Я промовчав.

— А Роздебак де?