Сторінка:Микола Білінський. Вінницький Замок. 1926.pdf/12

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
РОЗДІЛ II.
Поділля під зверхністю Литовських князів. Заснування Вінницького замка на горі на Старому місті; його будова та вигляд за актами ревізій 1545 та 1552 р. Татари нападають на замок і знищують його 1580 р.

Певні відомості про Вінницький Замок датовано лише початком 16. століття; до того ж часу, починаючи від доби Коріятовичів, у літописах зустрічаються лише коротенькі звістки, та й то тільки про його руйнування. Через брак оцих певних відомостів про первісну історію Вінницького замка утворилися ріжноманітні погляди його дослідників. Пшездзєцький гадає, що Коріятовичі збудували 2 замки: один на острові р. Бога, другий на горі близько річки[1].

Цю думку цілком поділяє і Ґульдман; він каже: „Винница во времена Кориатовичей была укреплена двумя замками, один из которых находился на острове р. Буга, другой на месте нынешнего Старого Города“.[2] Укріплення ці було зруйновано при захопленні міста Витовтом.

Марчинський також гадає, що у Вінниці існувало одночасно два замки: один на острові (na wyspie), другий за Богом, на Старому Місті, але він не вважає Коріятовичів за фундаторів цих замків.[3]

Автор брошури „Винницкие Муры“ Омикрон, посилаючись на анонімних дослідників, пише, що Вінницький замок перш за все був збудований на острові, і що на плянах Вінниці кінця 18. ст. були зазначені на острові вали[4].

Грушевський у своїй праці „Южнорусские господарские замки в половине XVI в.“ між иншим пише: „неблагоприятные условия заставляли подчас переносить замки, что не требовало больших издержек при тогдашнем способе постройки: так переносится Замок Винницкий, а Остерский даже несколько раз.“[5]

Але Грушевський при цьому не зазначає, звідки Замок був перенесений, куди саме й коли це діялося.

Сіцінський гадав, що в половині 16. ст. новий Замок був на Бузькому острові[6].

Щоб стати в цьому питанні на правдивий шлях, ми повинні звернути увагу на ту систему, якої Коріятовичі додержувалися будуючи свої замки. Їхнім принципом було будувати замки на горяних місцях та поблизу води. Так збудовано замки в Кам'янці, Смотричі, Скалі, Брацлаві. Чому ж Коріятовичам було ухилятися від цієї системи у Вінниці й будувати замок в долині, на острові, коли самий характер місцевости представляв відповідне правилам стратеґії місце: гори на Старому місті та близькість до води.

 
  1. Przezdziecki. Wolyń, Ukraina т. II стор. 64.
  2. Гульдман „Памятники старины въ Подоліи“ Стор. 125.
  3. Marczynski „Statystyczne, historyczne opisanie gub. Podolskiej“. Том III стор. 107.
  4. Омикрон „Винницкие Муры“. Стор. 6.
  5. Университетские Известия, Кіев, 1890 год, февраль, стор. 10.
  6. Сѣцинскій „Историческія мѣстности Подоліи и ихъ достопримѣчательности“. Стор. 9.