Сторінка:Микола Білінський. Вінницький Замок. 1926.pdf/27

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

[91 (061) (47.61)].

Інформаційний Огляд
дослідно-краєзнавчої праці на Поділлі.
Видає Кабінет виучування Поділля Вінницької Філії Всенародньої Б-ки України при Українській Академії Наук.
Ч° 2. На 1. грудня 1926 року. Ч° 2.

„Україна мусить бути не тільки багатою, але й культурною“.

Заст. Нар. Ком. Осв. Я. Ряппо.

(З промови р. 1925 на 2. Сесії ВУЦВК'а).

I. Життя науково-краєзнавчих установ.
  • Українська Академія Наук, згідно зі своїм Положенням, надала Філії право вживати спеціяльного ex libris'а, що символічно представляє наук. завдання, які УАН поклала на Філію. Ex libris артистично внконав відом. укр. художник — проф. М. Жук у стилі 16–17 ст. Побудовано його почасти на архітектурн. почасти на рослин. орнаменті. Наук. завдання в справі дослідження цілого Поділля виявляють: а) девіз латин. мовою: „Investigasse et descripsisse integram Podoliam sit pars operis nostri litterarum Ucrainensium“;[1] б) символ давнього Поділля — сонце в оточенню алєґор. постатів (взято зі стародрука 16 ст., „Sarmatiae descriptio“) та в) опромінені в центрі малюнка — Мури (Вінниця), Кам'ян. твердиня й руїни Теребовельськ. замка.
  • З огляду на виїзд із Вінниці голови Ради Філії І. Воробйова, на голову Ради Філії обрано голову Він. ОВК Ф. Маслюка. Укр. Акад. Наук листом з 22. листопада Ф. Маслюка на цій посаді затвердила.
  • Ц. р. засновано Тульч. Краєзн. Т-во на статуті Кабін. виуч. Поділля. Фундатори — понад 20 місцев. робітн. освіти, Окрплану то що. Голова Т-ва — голова ОВК М. Голубятніков, а відпов. секретар — кореспон. Кабін. виуч. Поділля Гр. Зельдович. Т-во щільно звязане з Окрметодкомом, ОкрІНО та Окрпланом. Т-во брало участь в обліку місцевостей, що за постановою Уряду мають бути заповідниками. Найближче завдання Т-ва — утворення краєзн. Музею (ОВК має асиґнувати на це 2000 крб., і облік та охорона пам'яток старовини. Т-во працює під загальн. керовництвом Каб. виуч. Поділля та Кам'ян. Наук. Т-ва і є тепер одним із найкращих окр. краєзн. т-в Поділля.
  • За участю директора Філії В. Отамановського 20. XI. ц. р. відбулися орґанізац. збори Він. Район. Краєзн. Т-ва.
  • За постан. РНК. з 31.-VIII-1925 р. Філія одержує 1 об. прим. усіх видань УСРР, з 9/IX 26 р. на неї поширено пост. РНК з 9/III-23 р. про безплатне листування. На підставі цього закона пересилаються безплатно адресовані на ім'я Він. Філії Всенар. Б-ки, а також від неї — пошт. відправлення вагою до 16 кґр.: листи (відкриті й закриті), бандеролі й пакунки з наук. матеріялами.
  • При Він. с.-г. досвідн. станції має бути незабаром відкрито відділ пристосування та підвідділ садівництва, а її Контр.-Насін. Станцію включено вже до державн. мережі контр. нас. станцій. Наслідки дворічн. праці станції. 1. дослідження всіх ґрунтів станції, 2. нівелювання, 3. облік досвідів та сортовипробування. Директор станції Є. Юровський.
  • У м. Межибожі (Проскурівщина) засновано район. краєзн. т-во з 22 учителів з О. Дядиком (с. Трибухівка) на чолі. Т-во вдалося по керовництво до Каб. виуч. Поділля.
  • Улітку ц. р. у Немирові заходами Каб. виуч. Поділля через В. Нечая закладено район. краєзн. т-во. (Фундаторів 20, голова В. Нечай, секретар Л. Бойко). При т-ві є Євр. Секція.
  • Под. Відділ Укрмета (у Вінниці) керує подільськ. мережею (коло 70 пунктів) і опрацьовує здобуті відомості, опубліковуючи це в друкованому на машинці (4–12 прим.) „Бюлетені Под. Від. Укр. Мета“; з 1923 р. вийшло 89 вип. „Бюлетеня“.
  • Кам'ян. Окр. Краєзн. Т-во (існувало від жовтня 1925 р.) у липні ц. р. перетворено на Окр. Краєзн. Комітет, що має тепер коло 300 членів. Правління — 9 чл., плєнум — 16 чл. (представн. районів). Головою — М.  Андреєв (Гол. Окр. Пляну), заступники — проф. О. Красівський і проф. В. Ґеринович.
     
  1. „Внеском нашим до української науки нехай буде дослідження та описання цілого Поділля“.