Сторінка:Микола Білінський. Вінницький Замок. 1926.pdf/28

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
  • Кам'ян. Наук.-Досл. Катедра мала р. 1925/26 такі секції: а) мови (керовн. проф. І. Любарський, він-же й керовник Катедри), б) Народ. Господарства (керовн. проф. В. Ґеринович), в) орґан. та неорґан. природи керовн. проф. Ол. Красівський); до них серед року додано було секцію — г) прикладної ботаніки (керовн. проф. Н. Гаморак). У наслідок роботи членів НДК надруковано й є у друку: 1) Ів. Любарського, проф. — „До словотворного питання нов. зак“ Кам'янець-Под. 1926. р. 2) Ол. Мельника, проф. — „Суданська трава та її поживна вартість“. Кам'янець, 1926 р. 3) Вол. Ґериновича, проф. — „Ґеоґрафія та її місце в системі наук“. 4) Ол. Красівського, проф. — „Ґеольоґічні досліди на Ольгопільщині в 1921 р.“ Кам'янець, 1926. р. 5) А. Неселовського — „Наймити та наймички на Поділлю в XVIII ст.“ 6) А. Добуша, аспір. — „До харчового питання на Поділлю“.
  • У Кам'ян. Наук. Т-ві 3. жовтня ц. р. відбулося засідання присвячене 40-літн. ювілею наук. праці акад. М. Грушевського. Проф. Ю. Сіцінський та Ю. Філь зачитали доповіді про праці ювілянта з історії Україти, зокрема з історії Поділля. 17/X К. Кржемінський зачитав доповідь „Про оздоби селян. будинків на Кам'янеччині кольоров. розписами та рельєфами“, ілюструвавши їх значною кількістю малюнків і фотоґрафій, що зробив підчас екскурсії з проф. Ю. Сіцінським у серпні-вересні ц. р.
  • На Проскурівщині краєзн. працю від 1925–26 р. провадять: Бюро Краєзнавства, краєзн. семінар та гурток при Педтехнікумі під керовн. лекторів Л. Гаєвого, П. Альбера та Г. Кронберґа. Окрім метод. доповідів зачитано таку: „Сучасне життя с. Вовковинець на Проскурівщині“. Наслідки праці опубліковано буде в Бюлетені Технікума/ Бюро краєзнавства виконує завдання Етноґр. комісії ВУАН і є в звязку з Кам'ян. Окр. Краєзн. Т-вом. Актуальним завданням є утворення район. краєзн. осередків та краєзн. музею в Проскурові.
  • 1. XI. ц. р. наук. консультанти Каб. виуч. Поділля на загальн. зборах Він. Секції Наук. Роб. зробили такі доповіді: а) О. Савостіянов — „До характеристики сірих лісових суглинків Поділля“; б) проф. А. Ярошевич — „Птахівництво на Україні й на Поділлі“.
  • Постановою Він. ОВК з 27/X ц. р. на клопотання Філії та Укр. Науки посаду вчен. бібліоґрафа Каб. виуч. Поділля та зав. євр. від. Філії протягом 1926/27 бюдж. р. прийнято на утримання місцев. бюджету.
II. Вивчення продукційних сил.
  • Зав. навч. част. Тульч. Центр. Труд. Школи К. Соколів з дружиною К. Соколовою-Шепелівською працюють над утворенням гербарія Тульчинщини, до якого вже зібрано й визначено багато родів. Працю провадиться за допомогою Кам'ян. С.-Г. Інституту. Тульч. Окр. Краєзн. Т-во та Окр. Методком обіжником до всіх трудшкіл запропонували надсилати до цього гербарія гербаризовані рослини.
  • Проф. В. Храневич закінчив статті: „Список Lepidoptera околиць Гайсина“ (за даними колекцій Л. Вінницького та В. Шафирова). 2. „Матеріяли до Microlepidoptera Поділля“ (попередні дані на підставі власних спостережень та збірок). 3. „Нові роди з Macrolepidoptera Поділля“, (що доповнюють опубліковані 1924 р. „Матеріяли до лепідоптерофавни Поділля“ — В. Храневича та Д. Богацького). 4. Опрацьовує й вивчає дані для роботи — „До біольоґії Chlorops taeniopus Man“.
  • Український Ґеольоґ. Комітет (у Київі) провадить від 1924 р. ґеол. здіймання Наддністрянщини (керовник партії — ґеольоґ Р. Виржиковський). Р. р. 1921–23 ґеольоґи Р. Виржиковський, Р. Палій, Г. Буренін провадили вивчення фосфоритів з розвідкою родовищ (Вербка Мурована, Джурівка, Черкасівка, Лядава, Липчани, та инш.) Ґеольоґ Різниченко дослідив 1921 р. жорнові пісковці Поділля та гідрольоґію допливів Дністра. Ґеольоґ О. Красівський переводив досліди сх. Поділля й розвідку Хощеватського родовища (на Гайсинщині) манґанових руд. Року 1926. Р. Виржиковському пощастило відкрити пасмо рифів (товтрів) у долині р. Кам'янки (150 клм. від Под. товтр.).
  • Співр. Київськ. С.-Г. Музею Ю. Олександрович переводив дослідження кустарно-гончарної промисловости в с. Бубнівці (Тульчинщ.) („Пр. Пр.“)
  • Проф. С. Городецький виготував до друку: „С.-г. досвідна справа на Поділлі (20 арк.) Зміст: 1. Історія с.-г. досвідн. справи на Под. 2. Проґрам та методика с.-г. досв. установ Поділля в минулому. 3. Висновки з наслідків діяльности с.-г. досв. установ Поділля. 4. Що дає здобутий досвід рільництву Поділля 5. Раціональна орґанізація досв. справи на Поділлі. Праця обіймає 1886–1926 р. р., і її буде ілюстровано низкою діяґрам, плянів дільниць то що.
  • У вересні ц. р. співробітник ВУАН і член Укр. Ґеолоґ. Комітету ґеольоґ Василенко переводив протягом 3 тижнів ґеольоґ. розвідку вздовж річок Тульчинщини.