Сторінка:Микола Кареєв. Фільософія історії, історіософія і соціольоґія. 1903.pdf/23

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

софії історії і вийшла перша праця вже просто під таким іменем — Гердера Ідеї до фільософії історії людства[1], студия, що вповнї оправдує свій заголовок. Не зважаючи одначе на все те — годї сказати, що отсе такий і такий мислитель положив основи фільософії історії: можна лише приняти, що розвій її як окремішної научної або фільософічної науки починаєть ся як раз у XVIII віцї.

З сього короткого огляду „родоначальників“ фільософії історії — може читач бачити, як ріжнородне значінє приписують нашому термінови і що відповідно до нашого означеня фільософії історії — перших її проблесків повинні ми глядїти у Орозия і у Боссієта, та вже нїяк у „предтеч“ сучасної соцільоґії в родї

  1. Herder, Ideen zur Philosophie der Geschichte der Menschheit, Riga und Leipzig, 1785. — Отсе перше історично-фільософічне писаннє, яке рішучо переконало істориків про конечність фільософії в історії. Своїм ідейним богацтвом воно нас просто ослїплює… Воно будить у нас дрімаючі десь у незглубимих челюстях душі думки, велить нам застановляти ся над питанями, на які ми досї не звертали уваги, а які тепер уже нас нїколи не опустять… — Перший том Гердерового писання присьвячений астрономії, ґеольоґії й фізичній ґеоґрафії. Властива фільософія історії містить ся в томі II (і то аж від IX книжки). — С.