Сторінка:Микола Костомаров. Гетьманованє И. Выговского и Ю. Хмельницкого (1891).djvu/151

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 141 —

Дня 9. жовтня зо̂бралася во̂йскова рада и прирадила не гаючись ити проти ворога. Во̂йско рушило по Гончарисѣ на зустрѣчь Хмельницкого. Правымъ крыломъ кермувавъ Потоцкій, лѣвымъ Любомирскій, гарматы йшли по серединѣ, а зъ боко̂въ у нихъ Татаре. Во̂йско до̂йшло до Гончарского поля. А московске во̂йско тымъ часомъ наближалося до Любора, — се перше волыньске мѣсто на межѣ козачои Украины. „Сучасникъ повѣдав: „Коли польске во̂йско проминуло те мѣсце, де колись стояла середъ поля корчма, обыдва ватажки поѣхали поручь и зъѣхали на высоку могилу. Зъ во̂дси вони запримѣтили, що чагарниками бо̂ля Любора йдуть люде. Гетьманы вырядили розвѣдчика — подивитися, що то за люде. Розвѣдчикъ небавомъ вернувся и давъ звѣстку, що то во̂йско неприятеля. Тодѣ Потоцкій вырядивъ гонця до Нурадина, абы во̂нъ по̂славъ во̂ддѣлъ орды проти Москалѣвъ; а во̂дъ себе вырядивъ проти нихъ два полки драгоно̂въ, два полки Выговского и польского коронного писаря. По̂йшло ще ко̂лька полко̂въ зъ доброи волѣ. Выговскому довелося битися зъ Москалями. Москалѣ спершу вдарили на Татаръ, а далѣ — во̂дступили. Поляки злапали якогось Москаля и вытрусили у него плянъ розпорядкованя во̂йска и довѣдалися, що Москалѣ затаборували и обкопуються валомъ.

Дня 15. вересня зо̂бралася во̂йскова рада. Смѣливѣйши̂ радили: не давати ворогу спочинку, не гаючись ити на него, що бъ во̂нъ не окрепився“. Люде обережни̂ не приставали на се и говорили: „Ще не прибули до насъ гарматы, ще й пѣхота не прийшла и не улаштувалася. Лѣпше возьмемо ихъ въ облогу, та повагомъ нудитимемо ихъ“.

„Нѣ, промовивъ Потоцкій, черезъ гаѣнє мы позбудемося завзятя а вороги наберуться єго. Та й Татаре гадатимуть, що мы злякалися“.

Прирадили чинити справу митью, нападати на ворога, не даючи єму спокою, мордувати єго приступами. Дня 16. вересня Москалѣ и козаки выступили съ табору и стыкнулися съ правымъ крыломъ польского во̂йска; якъ же вдарили на нихъ Поляки списами, вони подались назадъ; а Татаре тодѣ кинулись на нихъ зъ боку, выскочивши зъ гаю. Москалѣ втѣкли до свого табору. Поляки по̂дъѣздили до ихъ вало̂въ и глузували гукаючи: „Ой вы страхополохи нѣкчемни̂! выходьте би-