Сторінка:Микола Сціборський. Демократія (1942).djvu/11

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

катаклізмів і вибухів упродовж XIX. ст. створили в площині суспільно-yстроєвій  —  політичну демократію, а в господарській  —  економічний лібералізм, необхідний для розвитку нових форм капіталістичного виробництва. На політичній демократії, економічному лібералізмі й капіталізмі сперлася вся ідейна й устроєва система доби XIX. і початку XX. ст.

В ділянці суспільно-політичній, демократія своєю молодою енергією й творчим патосом швидко полонила життя, збагативши його справді епохальними вкладами культурного й цивілізаційного поступу. В ділянці господарській  —  капіталізм створив блискучу еру технічно-матеріяльного проґресу. Опертий на повні життєвої ініціятиви нові суспільні стани, використовуючи технічні винаходи й удосконалення  —  капіталізм усе більше поширював свою експансію, будуючи нові форми матеріяльного й цивілізаційного життя. Це була справді щаслива весна розвитку демократично-капіталістичної системи!

Проте вже в другій половині кінця минулого століття, демократія зазнала перші перешкоди на безжурному шляху свойого розвитку. Насамперед викрилися суперечності між її ідейними засадами »свободи, рівности, братерства« і реальним укладом суспільно-господарських відносин, що їх вона витворювала своїм устроєм. Поступ політичної демократії йшов у парі з поширенням нової форми господарського виробництва  —  капіталізму. В цьому сполученні демократії й капіталізму не було нічого випадкового, бо обі ці форми політично-еконо-