Сторінка:Михайло Грушевський. Початки громадянства (ґенетична соціолоґія) (1921).djvu/230

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 229 —

по собі не визначаєть ся великого силою, великим напруженнєм. Ватажки, які завдячають свою ролю воєнним успіхам, і ті які здобувають свою позіцію богацтвом, пирами, подарунками, — так само і виборні або дідичні старшини, які приходять на се становище завдяки повазі свого роду, — вони мають більш моральну повагу, ніж дійсну, примусову власть. Воєнні ватажки в мирнім часі звичайно не грають ніякої реальної роли; ватажки виборні або ватажки-богачі мають не дуже більше реальної сили. Про Дакотів напр. оповідають, що ватажок, коли хотів відвести від якого небудь недоброго наміру когось з своїх підвладних, не мав иньшого способу вплинути на нього, крім того щоб подарувати йому щось і таким чином прихилити до послуху. Віра в маґичну силу, коли нею розпоряджає ватажок, з сього погляду, при безмежнім страху примітивного чоловіка перед демоничними силами, показуєть ся далеко сильнійшим засобом, і се дуже характеристично, що екваторіяльна Африка, ся клясична країна чарівників і чудодіїв, являєть ся заразом вітчиною найяскравійшого, брутального примітивного деспотизму. Воєнний же авторитет, і так само богацтво стають джерелом реальної, примусової власти головно аж тоді, як вони дають в розпорядженнє свого властителя людську силу: дружину, зложену з свобідних участників походів, які зістають ся і в мирнім часі на услугах свого ватажка, — або клієнтелю, удержувану богатим ватажком, чи банду, зложену з куплених ним невільників, котрих він може кождої хвилі напустити на неприятеля чи непокірного підвладного.

Ми бачили такого примітивного бушменського ватажка, який зложив собі таку оружну банду і раптом серед цілком примітивного, розсіяного житя завязав початок деспотії — яка лише через зовнішні обставини не встигла скріпитись (с. 188). Подібні процеси, в переважний більшости ніким не записані і не зареєстровані, переходили в ріжних місцях безконечне число разів — часто приводячи до сотворення міцної, імперативної влади. З сього погляду твореннє дружин чи оружних банд звязаних з певним ватажком, до віку його або навіть дідично, має незвичайно важне значіннє в формації влади — і владущих верств (бо з скріпленнєм власти ватажка члени дружини перетворюють ся в владущу верству, так само дідичну).

Способи сього творення дуже ріжнородні. Так напр. у тих племен, де живе поколінна орґанізація, заводить ся звичай, що молодики, обрізані разом з сином ватажка, становлять його воєнну дружину на ціле житє, звязану з ним таким воєнним брацтвом: тому періоди обрізання умисно підганяють ся так, щоб як найбільше число молодиків відбуло сю церемонію разом з наслідником, і будучий ватажок мав численну