Сторінка:Михайло Грушевський. Початки громадянства (ґенетична соціолоґія) (1921).djvu/46

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 45 —

(тим більше що їм шкодили деякі допущені похибки: помішаннє чисто формальної справи — рахунку споріднення по матери, з властю жінки, ґінайкократією, іділічне освітленнє сеї доби в порівнянню з пізнійшим пануваннєм насильника-чоловіка, і т. п.). Але його виводи були слідом підтримані поміченнями анґлійсько-американських етнольоґів, які виходячи з иньших явищ, переданих не стільки вже літературою (як у Бахофена), скільки етнольоґією, стали приходити до анальоґичних висновків. Так шотландський юрист Мак-Лєнан, досліджуючи форми подружа (умичку, заборони шлюби в середині роду і т. п.), дійшов незалежно від Бахофена (котрого праці не знав) до признання початкової сумішки і першинства материної сімї перед батьківською[1]. Лєббок і Морґан вказали на пережитки родинного пожитя спільного, чи ґрупового, як його звичайно називають, — що розвило ся з первісної сумішки.[2] Нарешті в 1877 р. вийшла капітальна праця Морґана, ще важнійша для всього дальшого розвитку дослідів над початками суспільного житя, — „Старина Суспільність“, в котрій, з огляду на полємику, викликану його ранійшими працями, він постарав ся розвинути свої погляди на походженнє суспільного житя в повній і суцільній системі.[3]

Вихідною точкою для студій Морґана послужив побут північно-американських Індіян, вистудіований ним з замилуваннєм ще за-молоду. Він сам був адоптований одним з ірокезьких племен (Сенека). Пізнійше, заінтересований системою споріднення і родового устрою, яку він знайшов не тільки у всіх ірокезьких племен, але взагалі у найріжнійших індіянських племен, він став все більше розширяти сферу своїх дослідів, і з 1860 рр. через Смітсоніанський інститут, і через державних аґентів Спол. Держав (посольства, консуляти то що — заінтересувавши своїми дослідами правительство) повів анкету по поставленим ним питанням в розмірах можна сказати світових, яких не переводив доти ще ніоден дослідник. Результатом дослідів над сим матеріялом явилась перша голосна його праця про системи споріднення і посвоячення, а вінчала його студії отся друга робота про „Старину Суспільність“, де

  1. John-Ferguson Мас Lennan († 1881), Primitive Marriage. An inquiry into the origin of the form of capture in marriage ceremonies (Примітивний шлюб. Розслід початку форми умички в шлюбних обрядах), 1865. Пізнійша перерібка праці доповнена новими розвідками: Studies in Ancient History comprising a reprint of Primitive Marriage, 1876.
  2. John Lubbock, The Origin of Civilisation and the Primitive Conditions of Man. Mental and Social conditions of savages, 1870. Lewis Henry Morgan, Systems of Consangnity and Affinity of the human Family, 1871.
  3. Ancient Society or Researches in the lines of human progress from savagery through barbarism to civilisation (Старинна суспільність, або розслід напрямів людського поступу від дикунства через варварство до цівілізації).