Сторінка:Михайло Драгоманов. Рай і поступ. 1899.pdf/131

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

уваги на громадські порядки. Нова-ж наука про поступ власне звертає увагу на громадські порядки, змагаючи перемінити йіх так, аби навіть недобрій людині тяжко було робити щось лихе, а добрій лехко було робити добро для всеі громади, а через те і для самоі себе, та аби так помалу і недобрі люде відвикали від злих думок і звичаів.

Наука про поступ серед людей на землі власне не противна і вірі в царство небесне. Про те, що́ буде з душею людською після смерти тіла, ніхто ще докладно не знає, та може ніколи й не буде знати. То найліпше полишити кождому вільність думати про се і вірити, як єму подобає ся. Все діло тілько в тім, аби думка про той світ, про царство небесне, не перешкоджала людям порядкувати житє на сім світі, на землі. Нехай кождий, хто жде для себе царства небесного після смерти, не відвертає ся від громади, але працює за житя коло того, аби поліпшити долю других тут, на землі, — того й досить буде, аби доля всіх людей на землі справді поступила наперед і люде ставали ліпші і особисто і цілими громадами, та аби не було сварки межи людьми через ріжницю думок про царство боже, або небесне.

З росказаного вище видно, що про боже або небесне царство все були не зовсім однакові думки навіть межи Жидами і християнами, навіть у