Сторінка:Михайло Драгоманов. Рай і поступ. 1899.pdf/21

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

Ормузд посилає на землю, або збуджує межи людьми лицарів, що побивають зміів, котрих Аріман посилає на лихо людям. Ормузд післав раз пророка свого Зороастра, що дав людям заповіди, як устоювати против Арімана. Найбільша с тих заповідей: говорити правду і поступати по правді, бо правда то світло, Ормуздова річ, а брехня то темрява, Аріманова річ. Ще велить Зороастр людям усяко працювати, аби росплоджувати сотворінє Ормузда, а нищити сотворінє Арімана.

У святих персидських книгах розказує ся і про те, як попсував Аріман житє людське, котре Ормузд хотів сотворити добрим. Аріман підвів першу пару людей до брехні, до того, що вони почали говорити, що світ сотворив не Ормузд, а Аріман, а далі стали вбивати все живе і робити все недоладне. Але-ж Ормузд був милостивий до людей, як хто був межи ними праведний. Так один с таких праведних, Джім, був царем над силою народу і жив у райскій краіні, Аріяні, де не було холоду; він розширив копєм, що дав єму Ормузд, тоту землю та розплоджував добре, Ормуздове сотворінє. Але с часом Джім почав брехати і тим дав Аріманови силу над собою і над Аріяною.

Що́ далі стало ся з Джімом, про се персидські книги, писані в ріжні часи, росказують не враз. В однім місци росказано, що пі-