Сторінка:Михайло Драгоманов. Рай і поступ. 1899.pdf/40

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

ка буде гратися коло нори гадюки-віпери, немовлятко встромлятиме руку в нору василиска (ящірки, котру вважали за ядовиту. (Гол. 11, ст. 3–9).

Пророцькі книги не враз кажуть про те, під чиім проводом настане райське царство: одні говорять (як видно з повищих слів) про царство Давидового потомка, другі про царство самого Давида, котрого воскресить бог, треті кажуть, що царюватиме сам бог. Варто осібно звернути увагу на те, як виставляє ся будуще жидівське царство в книзі пророка Данила, писаній коло 160-го року перед Христом, підчас повстаня Жидів проти погреченого сирійського царства. Тут росказує ся між инчим, що Данилови привиділося чотири страшні звірі, що виходили з моря, а потому перед богом, що сидів у постати старого віком, появився син чоловічий, то є по біблійному чоловік; старий віком дав тому синови чоловічому „панованє, славу, царство і всі народи“. Народи, каже далі та книга, і люде всіх мов служитимуть єму, і царство єго не буде зруйновано ніколи. (Данило, голова 7, ст. 1–14).

Як видно з дальшого подібногож оповіданя тоі самоі книги (гол. 8), чотири звірі значать чотири царства, що панували в Азіі, особливо над Жидами, і з них остатнє — грецьке, а „син чоловічий“ то нарід жидівсь-