Сторінка:Михайло Драгоманов. Рай і поступ. 1899.pdf/51

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

Але тепер дуже тяжко говорити зовсім докладно про житє й науку самого Ісуса, бо в тодішніх римських книгах записано лише про єго кару на смерть, а християнські євангелія написані були аж у кількадесять років після єго смерти, вже після того, як Римляне зруйнували Єрусалим і християне розійшли ся по других місцях і вже в людській памяти забуло ся і перемішало ся богато с того, що́ було дійсно в Єрусалимі і в жидівській землі.[1] Через те чотири євангелія, котрі тепер християне вважають за певні росказують житє і слова Ісусові не однаково. По ним не можна довідати ся докладно навіть про те, в якім році родив ся Ісус.

Треба, знати, що тоді в Римській державі, котрій була піддана і жидівська земля, роки лічили від збудованя Риму, а ми тепер лічимо власне від Ісусового Різдва. Один учений монах уже в 600 р. після Христа вирахував, що буцім то Ісус Христос родив ся у 754 році від збудованя Риму, і сей рахунок приняли християне, так що і ми тепер кажемо, що Рим збудований був у 753 році перед Христовим Різдвом, що цісар Август, за котро-

  1. Рівнаючи чотири євангелія, теперішні найученіщі богослови думають, що найстарше і найдокладніще з них євангеліє Марково, а за ним ідуть: Лукино, Матвієво і нарешті Іваново, котре дуже відміняє ся від трьох Перших.