Сторінка:Михайло Драгоманов. Рай і поступ. 1899.pdf/70

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана

вважати за невірних, котрі мають своі думки від діявола. Християнські учителі, особливо епіскопи почали казати, що таких людей треба карати вогнем і мечем більше як злочинців, бо вони можуть украсти у людей, що йіх послухають, найдорожче добро — царство небесне. З сего виходили великі мученя на людей і навіть війни, що пустошили цілі краіни. По правді кажучи, ніхто тілько не пролив крови людськоі за незгоди в справах віри, як християне. І так тягло ся аж до нових часів, коли вже вільна світська наука привчила просвічених людей і уряди думати, що ніхто не може сказати, що єго думки ідуть просто від бога і єдино правдиві, та що в справі віри, як і в загалі в справах думки, кождому мусить бути признана вільність.




Таке то вийшло з думки християнськоі про царство небесне: одним боком та думка посувала людський поступ, а другим спиняла єго. Подібний вплив мала вона і на зріст думок загальних про житє на світі.

Християнська віра появила ся серед Жидів усе таки яко новина проти старого жидівського церковного закону, та ще й незабаром звернула ся і до Греків і інчих не-жидівських народів і схотіла бути вірою не