Сторінка:Михайло Драгоманов. Рай і поступ. 1899.pdf/71

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

одного якого народу, а всесвітньою, або по грецькому католицькою, а не язичеською, то є не вірою одного народу, або одноі мови. (В церковно-славянській мові слово языкъ значить мова і нарід).

Се був величезний поступ у порівнаню зо старими вірами, с котрих лиш одна віра буддійська хотіла бути теж вірою світовою. Буддійська віра, богато де в чім подібна до християнськоі, почала ся поверх 500 років перед Христом в Індіі й ширила ся по східній Азіі, то є по сторонах дуже далеких від наших, европейських, куди доходили про неі тілько неясні чутки, хоть усе таки доходили, так що дещо з буддійських переказів присвоіли собі й християне.

Аби оправдати свою віру перед нападами Жидів, котрі докоряли християнам, що вони відпадали від староі, предківськоі віри, християнські учителі, особливо письменніщі, казали, що віра поступає на перед в міру того, як люде виходять із первістноі грубости, — що і сам бог не від разу відкрив усю правдиву віру навіть найлюбійщому єму народови, Жидам: а через Мойсея відкрив одно, що могли порозуміти ще занадто грубі Жиди; через пророків відкрив більше, а вже нарешті через сина своєго, Ісуса Христа відкрив усю віру всім народам і навіть увільнив самих Жидів від застарілих і грубих приписів Мойсеєвого закону.