кий спосіб говорити, і що ті порядки, які тепер показували ся за взірцеві, можуть бути, коли люде згодять ся встановити йіх собі.
Найцікавіща с таких книг гуманістів про взірцеві порядки є та, котру надрукував у 1516 р. Англічанин Тома Мор і котру він назвав: „Про найліпший порядок держави та про новий остров Утопію“. Утопія — то слово складене з двох грецьких слів: у, що значить не, і топос — місце, так що остров Утопія значить остров Нігде. Від коли появилася отся книга Мора, письменні люде звичайно звуть утопіями такі думки про громадське житє, котрі різко ріжнять ся від істнуючих порядків і котрі важко здійснити.
Описуючи порядки на тім острові Утопіі, Мор властиво виложив своі думки про те, як би повинні бути впорядковані держави.
В початку своєі книжки Мор оповідає, як він, бувши в сусідній з Англією стороні, що тепер звеся Бельгія, пізнав там одного чужинця, Рафаеля, що богато ходив по світі і як вони стали розмовляти про державні порядки в европейських сторонах, то собесідник Мора і Рафаеля завважав, що дивує ся, чому такий розумний чоловік, як Рафаель, не стане міністром у якого царя? На се Рафаель відповів, що звичайно царі не розуміють ріжниці межи двома словами: служити і прислугувати ся (як раби); що царі звичайно ду-