Сторінка:Монографіи до исторіи Галицкои Руси М. Смирнова, М. Дашкевича и Дра И. Шараневича (1886).pdf/108

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана
— 100 —

набрались силы водъ злученя и на останку вони подѣлили Русь помѣжь себе. По̂дъ кормигою чужинцѣвъ Русь страждала чотыри съ половиною вѣки. Данило̂въ чась бувъ самый блыскучій въ исторіи Украины-Руси; по̂сля Данила мало траплялося для неи такихъ свѣтлыхъ годинъ.

Не збулася Данилова думка про самосто̂йне житє Украины-Руси зъ блыскучимъ становищемъ мѣжь сусѣдами и съ пышнымъ розцвѣтомъ у краю. Отже не вважаючи на те все, князюванє Данила принесло пло̂дъ; воно на цѣлый вѣкъ во̂двернуло по̂дупадъ Галичины и на цѣлый вѣкъ во̂допхнуло во̂дъ неи чужу кормигу. Захо̂дни̂ вороги єи, що трохи-трохи не по̂дгорнули єи, були во̂дпыхнутими и за Данила Украина-Русь значно змо̂цнѣла, бо по якійсь часъ вся вона була наче зъєднана до одного. Не довго стояло те зъєднанє, а вже жь воно мало свою вагу, та й князѣ осѣлися на своихъ мѣсцяхъ. По̂сля татарского нападу цѣлий вѣкъ истнувала Украина-Русь, вона во̂двертала увагу Литвы во̂дъ Сходу, пріймала на себе єи удары и тымъ давала спромо̂жно̂сть Московщинѣ змо̂цнитися, а тымъ часомъ Пско̂въ и Новгородъ задержували Литовцѣвъ нападати на Московщину.


V.
ХАРАКТЕРИСТИКА ДАНИЛА.

Скажемо ко̂лька сло̂въ про саму особу князя Данила, памятаючи, що во̂нъ живъ за часу за надто трудного и тяжкого для Руси, коли вона зъ усѣхъ боко̂въ мусила оберегати свою незалежно̂сть и самосто̂йно̂сть. Отожь не вважаючи на все те, Украина-Русь вдержала свою самосто̂йно̂сть и во̂дъ захо̂дныхъ и во̂дъ по̂вно̂чныхъ сусѣдъ, зробилась и для нихъ самихъ страшною и не зразу по̂длягла по̂дъ татарску кормигу. Та ще й добробитъ сво̂й по̂днесла до бо̂льшь-меншь цвѣтучого стану; все отсе вчинивъ вже жь нѣхто, якъ князь Данило. Такій вплывъ Данила на долю Украины-Руси ставсь черезъ те. що князь Данило бувъ чоловѣкъ не изъ звычайнихъ и єго природа надѣлила усѣма тыми вдачами, яки̂ потрѣбни̂ були, що бъ спасти Русь.

Во̂дъ усѣхъ своихъ супротивнико̂въ Данило першь усего во̂дро̂жнявся безкористною и палко́ю любовю до ро̂дного краю,