Сторінка:Монографіи до исторіи Галицкои Руси М. Смирнова, М. Дашкевича и Дра И. Шараневича (1886).pdf/63

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана
— 55 —

Руси заложено латиньске єпископство и названо єго рускимъ. Генрихъ Бородатый, кн. Шлєзкій, добувъ собѣ дозво̂лъ заложити руске єпископство въ Опатовѣ, близько Люблина. Пото̂мъ се єпископство прилучено до єпископства Любуского (ad ecclesiam Lubucensem). Видима рѣчь, що и Могунцке и Опато̂вске єпископство дѣйстного вплыву на Украинѣ-Руси не мало. Таки̂ титулярни̂ єпископства стали особливо розводитися тодѣ, якъ папа Григорій IX. выславъ у Галичину Франціскано̂въ и Домінікано̂въ; зъ нихъ папа Инокентій IV. року 1282 зробивъ руску місію; черцѣ переходили во̂дъ села до села, во̂дъ мѣста до мѣста и розносили латиньство.

Коли вымеръ ро̂дъ Романа Великого и Галичина опинилася въ рукахъ чужинцѣвъ, тодѣ вживано навѣть насиля, що бъ повернути Русино̂въ на латиньство; але наро̂дъ Рускій мо̂цно боронивъ вѣру предко̂въ. Болеслава Мазовецкого отроєно за те, що во̂нъ кинувся утискати православіє. Казимиръ держався тои гадки, що доки истнуватиме двѣ релігіи, доти Русины не зробляться Поляками, значить, доти и власть єго въ Галичинѣ не буде твердо стояти; отъ чому во̂нъ такъ пильно працювавъ надъ навертанємъ Русино̂въ въ латиньство. Папска буля 1375 р. свѣдчить, що по̂сля по̂дгорненя Руси Казимиромъ багато людей рускихъ привернено до латиньства. Латиньске архієпископство доси истнувало не маючи великои ваги; що бъ поширити латиньство мѣжь Русинами, треба було сему архієпископству надати бо̂льше активнои ваги и Казимиръ выпросивъ у папы Урбана V. дозво̂лъ заложити латиньску митрополію у Львовѣ, обѣцюючи дати ѣй доброго вѣна.

Першимъ архієпископомъ у Львовѣ бувъ Христинъ. Такъ повѣдає Длугошь по̂дъ рокомъ 1301; але тутъ очивидни̂ помылки; бо того часу папою бувъ Инокентій VI., а Урбанъ V. сѣвъ на папскому тронѣ то̂лько 1362 р. Дальше: буля папы Урбана 1363 р. до архієпископа Гнезненьского споминає, що Казимиръ бажає завести архієпископство у Львовѣ; папа наказує довѣдатися про всѣ обставины, яки̂ могли бъ сприяти новому архієпископству. Значить, того часу не було ще у Львовѣ латиньского архієпископства. По̂сля Казимира Галичина по̂шла по̂дъ Угорского короля Людовика, котрый за надто пильнувавъ ширити латиньску релігію: для того во̂нъ поручивъ