Сторінка:Моріс Верн. Житє Ісуса Назаретянина. 1919.pdf/18

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

11

ЖИТЄ ІСУСА

ціт писав свою Лїтопись (Annales). Те, що пише Светонїй[1] про нову релїґію, є майже незначуче, а знаменитий лист Плїнїя до Трояна[2] — підозрений. І жидівські жерела не подають нам нїчого певнїйшого: вони мають характер зневажливої полєміки, окрім уступу у Йосифа Флавія[3], котрого неавтентичність загально признана критикою.

  1. Светонїй (Транквіллює, Ґаюс) був сучасником Таціта. З його творів найцїннїйшим був твір під заголовком “Життя цїсарів”. Був він секретарем цїсаря Гадріяна, отже і мав доступ до важних державних й цїсарських документів.
  2. Плїнїй Молодший, сучасник Таціта і Светонїя, які належали до кружка його приятелїв, був високим державним урядником Й людиною високої осьвіти. Його поезії (не великої вартости) загинули. Найславнїйшим його твором є його “Листи”, а головно його кореспонденція з цїсарем Траяном. Плїнїїв 96-тий лист до цїсаря і відповідь цїсаря (лист 97-ий) в справі кримінального переслдування Христіян в Бітінїї (Мала Азія), славні в наукових дослїдах над історією початків христіянства. Закиди проти оріґінальности тих листів опрокинув Wilde (Leiden, 1880).

    З новійшої лїтератури по сьому питанню найцїннїйші твори Сер Рамсея і Е. Т. Меррілля (W. M. Ramsay & E. T. Merrill).

    Пор.: Tertullian on Pliny's Perseccution of Chistians — by E. T. Merrill (A. J. T., XXII, 1, 1918).

  3. Йосиф Флявій, — славний жидівський історик й військовий проводир, жив між 37 і 95 р. після Христового різдва. З його творів, писаних по жидівськи і грецьки, найславнїйші:

    1. Жидівська війна (Пері ту Юдаїку полєму) і

    2. Жидівські Старинности (Юдаїке Архайольоґія). В сїм творі є згадка про Івана Хрестителя і Ісуса. Одначе опись Христа, який був “чоловік мудрий, коли взагалї можна називати його чоловіком”, — усї учені сьвіта узнали підробленою (пофалшованою) умисно христіянами.

    “Жидівську війну” переклав на польську мову згаданий вже нами польський учений і письменник Анджей Немоєвскі і видав 1906 р. під заголовком: “Dzieje wojny žydowskiej przeciwko Rzymianom” Józefa Flawjusza, Kraków.