Сторінка:Нариси з історії Північної Буковини (1980).pdf/14

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


За мезоліту далі зростала густота населення, кількість диких звірів зменшувалась, тому в господарстві більшу роль почали відігравати збиральництво та рибальство.' Але й вони не змогли задовольнити всіх потреб в їжі. Це примусило стародавніх мисливців перейти від привласнювальних форм господарства (полювання, збиральництва і рибальства) до відтво-рювальних (землеробства і скотарства). Започаткувалося штучне розведення тварин. Але розвиток нових форм господарства припадає на наступну історичну епоху—неолітичну (VI—IV тисячоліття до н. е.).

2. РАННЬОЗЕМАЕРОБСЬКІ ПЛЕМЕНА

Першими землеробами на території України були племена бу-го-дністровської неолітичної культури. Пам'ятки цієї культури виявлені і на правому березі Середнього Дністра (Перебиківці, Гордівці, Ломачинці). Помітніші сліди на території Північної Буковини залишили ранньоземлеробські неолітичні племена культури лінійно-стрічкової кераміки. Залишки їх поселень знайдені у селах Звинячині і Василеві на Дністрі та Новоеілці і Коростуватій на Пруті.

Основним заняттям населення культури лінійно-стрічкової кераміки було напівкочове мотижне землеробство. Первісні землероби жили на одному місці доти, поки земля, якою вони користувалися, давала врожай, а в навколишніх лісах було досить диких тварин для полювання. Згодом вони переселялися па нове місце. Стародавні землероби вирощували пшеницю, ячмінь, просо, розводили корів, кіз, овець і свиней [1].

Місце племен культури лінійно-стрічкової кераміки у IV тисячолітті до н. е. на Буковині заступили землеробські племена відомої трипільської культури, яка охоплювала великі простори від Дніпра до Сірету і від Полісся до узбережжя Чорного моря.

На ранньому етапі розвитку трипільської культури появилися перші вироби з міді. їх застосування дало початок новому історичному періодові, який дістав назву енеоліту або мідно-кам'яного віку. Найдавніші на території сучасної Чернівецької області мідні вироби виявлені па поселенні ранньотрипільської культури в урочищі Лука поблизу с. Бернове Кельменецького району. В розкопаних тут житлах-земляиках разом з кам'яними і кістяними виробами знайдені мідні шила і намистини[2].

Розкопки ранньотрипільського поселення у Ленківцях Кельменецького району показали, що землю тоді обробляли кам’яними і кістяними мотиками, врожай збирали кістяними та дере-

  1. Пассек Т. С., Черныш Е. К. Памятники культуры линейно-ленточной керамики на территории С СОР. ДА., 1963, с. 20—21.
  2. Пассек Т. С. Раннеземледельческие (трипольские) племена Поднестро-Ш)Я.— Материалы и исследовании по археологии СССР, 84, с. 86—98.