Сторінка:Нарис української історіографії. Джерелознавство. Вип. 2. 1925.pdf/103

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

даються, але далі, особливо від р. 1682 починаючи, в першому варіянті дедалі більше нових уставок, а від р. 1692 обидва тексти зовсім своїм змістом розходяться; текст рук. Білозерського наприкінці надто короткий і сухий, і вінчається 1783 р.; навпаки, текст рук. Антоновича величенький і кінчається р. 1737 (оповіданням про облогу Очакова). В. Б. Антонович гадає, що обидва тексти на початку мали одне спільне джерело і за таке Джерело є «Краткое описаніе Малороссіи» і перифраз його «Краткая лѣтопись Малыя Россіи» Рубана. Далі складач списку Білозерського почав скорочувати виписки з свого джерела, а від р. 1692 почав виписувати свої звістки вже з иншого джерела, вряди-годи тільки вдаючись до «Краткаго описанія». Складач Антоновичевого списку, навпаки, позичає свої відомості з якихось инших джерел, і кінець літопису в нього зовсім оригінальний і незалежний од «Краткаго описанія». І в першій частині літопису є чимало звісток, запозичених з різних джерел; вони на три групі поділяються: подробиці деяких подій і поправки до них, додаткові дані про православну єрархію, відомості про епідемію, про сарану, землетруси, комети.

В. Б. Антонович висловлює думку, що додатки ці, які надають цьому літописові особливої ваги, запозичено з фамільного літопису Лизогубів і що навіть самого літописа склав був генеральний обозний Як. Лизогуб[1]. І я гадаю, що цю думку В. Б. Антонович довів як-найкраще (див. стор. VII–XII): про Лизогубів у літопису подано незмірно більш відомостей, ніж те випадало, коли-б з складача його був не Лизогуб, а особа, котра не користувалася Лизогубівським фамільним літописом. Особливо багацько подробиць про Якова Лизогуба. Літописа було складено р. 1742, про це згадувано в самому літопису: дарма що літописа було доведено тільки до 1737 р., все-ж під р. 1710 ми читаємо «1710 года моровая язва великая, перво въ Кіевѣ, потомъ въ Чернѣговь, въ Седневѣ, Переяславѣ, Сосницѣ и прочихъ мѣстахъ и селахъ была; на людей и на скотѣ падежъ, на скотѣ и посляжъ отъ шведщины въ разныхъ мѣстахъ мало не по всякъ годъ падежъ проявлялся даже до 742 г. въ которомъ я писалъ сію гисторійку» (стор. 50).

До літописів XVIII ст. належить і «Краткое описание Малороссіи». Літопис цей був досить поширений. Дуже рано його було й надруковано. Це, очевидячки, через те, що текст його був короткий і яскравий. Як свідчить історик Маркевич, оригінал цього літопису гетьман Розумовський подарував г. 1753 до Російської Академії наук, а копію унука гетьманова подарувала матері кн. Репніна в його Яготинську книгозбірню; з нього користувавсь Маркевич, називаючи його літописом Розумовського; од нього він перейшов до Румянцівського музею. Р. 1877 Рубан у Петербурзі видав «Краткую лѣтопись Малыя Россіи», що за неї видавець каже, начеб-то записи цього літопису від 1506 геть аж до 1734 р. вели генеральні писарі, починаючи від

  1. В. С. Іконніков гадає, що його склала особа, близька до Лизогубів, бо на Як. Лизогуба автор посилається. І Костомаров і Максимович кажуть, що в оповіданнях цього літопису про події 1648–86 рр. дуже мало нового. «Отеч. Зап.» 1857, № 2, 117–120; Соб. Соч. Максимовича, I, 240.