Сторінка:Нарис української історіографії. Джерелознавство. Вип. 2. 1925.pdf/55

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

богатства. Оружие имутъ самопали, шабли, обухи, стрѣли и списи; и до сихъ тако суть искусни, яко и найлучшій Полскій гусаринъ и Нѣмецкій райтаринъ примѣренъ быти имъ не можетъ. Сколко коннихъ, столко и пѣшихъ, и колико у Малой Россіи людей, толико и Козаковъ; ихъ не требѣ нуждою собирати, яко по инихъ чужоземскихъ странахъ творятъ, не требѣ найму обѣщевати: рече старѣйшій слово или рейментъ держащій на охотника, и абіе сколко треба воинства, аки трава соберется; и добре реченно Турскому Цару на вопросъ о коликости Козацкого войска: въ насъ (рече), Турскій Цару, що лоза то Козакъ, а где байракъ, то по сто и по двести Козаковъ тамъ. И всѣ тіи на войнѣ зѣло храбри. Тако бо о нихъ пишется:

Росси богатство веліе маютъ,
Хитростъ и храбростъ до войни знаютъ.

О которихъ и Солтанъ Турскій изрекъ: когда окрестніе панства на мя возстають, я на обидвѣ уши сплю, а о Козакахъ мушу единимъ ухомъ слухати. Въ мирѣ же жити никогда не хощутъ, но егда въ землѣ ихъ миръ оглашенъ будетъ; то самоволно идуть на помощь инимъ царствамъ, и малія ради користи великую нужду подіймуть, море перепливати дерзаютъ въ еднодревнихъ суднахъ. И сихъ ради славнихъ ихъ военнихъ дѣлъ, не возгнушалися имъ быти Гетманами великороднихъ сенаторскихъ домовъ знатніе люди…

№ 2. Характеристика Богдана Хмельницького[1].

Мужъ поистиннѣ имени гетманского достоинъ, много дерзновенъ въ бѣдствія входити, множае совѣтенъ въ самихъ бѣдствіяхъ бяше, въ немь же ни тѣло коими либо труди изнуренно, ни благодушество противними навѣтъ побѣжденно быти можаше; мраза и зноя терпѣніе равно, пищи и питія не елико непотребное иждивеніе, но елико естеству довлѣяше толико вкушаше; сномъ ни въ нощи, ни во дви побѣждашеся; аще же когда отъ дѣлъ и упражненія воинского времени избываше, тогда мало почиваше, и то не на многоцѣннихъ одрѣхъ, но на постели яже воинскому мужу приличествуетъ; спящи же паки не печащеся, дабы уединенное

  1. Лѣт. Гр. Гряб. Київ, 1854. Стор. 153.