Сторінка:Начерк Коліївщини на підставі виданих і невиданих документів 1768 і близших років (1898).pdf/140

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 124 —

бувати нового товариша, гайдамаки вирядили його на шпигун ство в Балабанівку, давши йому на дорогу шість копійок, хлїба й риби. В Балабанівцї Горбачук зайшов до попа, вважаючи се безпешним, але там зараз вгадали, що він гайдамака і віддали в руки комісаря. Потім відправили його в Кодню, де йому й стяли голову.

Як бачимо, не в переконанях лежала причина гайдамацтва Горбачука і його товаришів: жадоба поживи, власна користь тілько й керували сили людьми.

Ще більше, нїж дрібних грабіжницьких юрбищ з місцевих людей, було в цїкавий для нас час поодиноких людей з грабіжницькими інстинктами, що розміщувались по ватагах ідейних і без'ідейних, або виступали кожний з'окрема. Не можна наприклад зачислити до ідейних людей одного згадуваного вже нами гайдамаку з загону Ремези Грицька Безносенка[1]. Приваблений до гайдамацтва запевненями Ремези, що від польського суда легко буде сховати ся, втікши в гетьманщину і записавши ся там в пикинери, він не вважав негарним взяти участь в зрабуваню села Вербовця, де сам жив довго на слободах. Опісля, вже по тому, як ватагу Ремези розбито, і він, Безносенко, в числї багатьох своїх товаришів, ратуючи своє житє, втїк у гетьманщину, вже по всьому тому, як казали вербовчане, він крав худобу і взагалї злодїйкував і між иньшим знов же в Вербовцї. Звичайна річ, що кодненська комісия і таким присуджувала стинати голови.

Дуже тяжке вражінє робить і особа Василя Кучерини[2], родом з села Гунчі, що недалеко від Гранова. Кучерина сей, вкупі з иньшими гайдамаками в с. Раштовцї грабував селян, забираючи від них полотна, намітки, рушницї, гроші; грошима старав ся він брати хоч по рублю з чоловіка. Не завагав ся він і з церкви взяти 15 рублїв. В Коднї йому те-ж присудили кару смерти.

Страшний і звісний вже нам гайдамака з ватаги Бондаренка — Корнїй[3], сей „hultaj z całego świata rodem“, як його назвали в кодненській комісиї. Людина цїлком безпритульна,

  1. Кодн. кн., ст. 41.
  2. Кодн. кн., ст. 455.
  3. Кодн. кн., ст. 533.