Сторінка:Начерк Коліївщини на підставі виданих і невиданих документів 1768 і близших років (1898).pdf/141

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 125 —

він, як ми знаємо, робив на поташнях в Полїсю, вештаючись з одної на другу і крадучи при нагодї селянські свитки, кожушанки і иньше. Завербований Бондаренком у ватагу, він був йому корисний, як груба фізична сила, але разом з тим, завдяки йому ї подібним йому завадїякам, на бондаренковій ватазї тяжить докір за крайню її лютість: тут, як ми бачили, було і збезчещенє жінок і вбиванє Жидів без огляду на пол і вік, і намовленє жидиняти за помилуванє від смерти вбити власну матір і т. иньше. І на всьому сьому, як сьвідчить документ, лежить відбиток безсердешної злоби здеморалїзованої людини, якою і був Корнїй, що заподїяв більшу частину всього нами тут перечисленого.

І таких, як Корнїй, було, певна річ, не мало серед робітників поташень; може, натурально, не всї були так озвірені своєю безпритульністю, як Корнїй, але в усякім разї більшости з них нїчого було теряти, і вони робились гайдамаками просто з бажаня хоч якийсь час пожити краще, нїж жилось їм на поташнях. Не краще було житє і так званих винників, себ то робітників у винницях — і ми їх також цілими купами здибаємо в рядах гайдамаків. Потрібуючи численних сил, ідейні гайдамаки часто приходили на винницї для вербунку сих людей. Так, ми знаємо, що селянин з с. Баланівки Нечиталенко[1], приїхавши на Великдень на ярмарок в Марковню, вербував між иньшим в гайдамаки винника Луцка Количенка і иньш., що були на ярмарку. Кодненська-ж комісия, коли одного разу довелось їй за припадкове присвоєнє панських коней судити одного винника, зробивши йому закид в гайдамацтві, так визначила ролю винників підчас колїївщини:[2] „роd czas rzizaniny nic nie robili winniky, tylko lachow y zydow rzneli y rabowali“, далї робив ся несподїваний вивід „to y ty musiales to czynic“.

Часом до руху приставали і просто якісь химерники, що їм так добре відповідало прозвище „гультаїв“, чомусь дуже щедро роздаване тодї Поляками на всї боки. З межи таких химерників найтяжче уяснити собі охотників до шлюбу з пан-

  1. Кодн. кн., ст. 346.
  2. Кодн. кн., ст. 58.