Сторінка:Начерк Коліївщини на підставі виданих і невиданих документів 1768 і близших років (1898).pdf/142

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
— 126 —

ночками, при чому панночок сих инодї вихрещували на православіє, як се зробив наприклад ватажок Микита Москаль, що сам оженив ся з панною Грабовскою[1], а инодї лишали їх католичками. Окрім звістки про шлюб Микити Москаля, зди баємо ми в Кодненській книзї ще звістку про шлюб Луцка Полїщенка[2] з села Обозівки уманської; його оженили гайдамаки з панною Лажовскою і вінчав їх православний піп. Далї є ще замітка про те, що селянин Василь Котляренко упросив гайдамаків помогти йому одружитись з панною Студзіньскою[3]. Гайдамаки, щоб вволити його волю, мусили вжити насильства. Завдяки тілько сьому брак сей відбув ся. За те-ж і Василь Котляренко потім лютив ся: він і двір панський в Юрівцї ограбував вкупі з гайдамаками і навіть зневажив церкву, забравши 54 карбованцї церковних грошей. Кодненська комісия обом названим гультаям присудила стяти голови.


Оглядаючись назад і в думцї переживаючи ряд убийств, грабунків, насильств, тут перечислених, не можна, звичайно, не здрігнутись і вважати людьми мнягкими навіть лїшших із колїїв, а потім не можна також не бачити, що колїївщина дала таки не мало жертв.

Та признаючи жорстокість колїїв, треба потім пригадати Кодню з усїма її страхами, і наведений у нас в початку роздїлу вивід польських мемуаристів про незвичайну лютість народного українського характера іде в нївець, як вивід продиктований національною ненавистю, що примушує забувати, що в усякій боротьбі, а надто в боротьбі народних нездісциплїнованих сил, звірство неминуче далеко більше, нїж в тім разї, коли борцями або карателями являють ся держави. На основі сього останнього етичного факту відважне розвязанє питань народної етики польськими мемуаристами повернулось би просто на шкоду їм і їх народа, коли-б такі складні виводи, як

  1. Кодн. кн., ст. 482, 429 і иньші.
  2. Кодн. кн., ст. 493.
  3. Кодн. кн., ст. 538.