Сторінка:Олександр Борзаківський. По незнаних закутках. 1930.pdf/100

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

і нарешті крайній на сході хемічний комбінат, що його з'єднуватимуть з металюргійним коксові батерії.

Цей сухий короткий перелік, повний чужоземних і малозрозумілих термінів, не може, звичайно, дати уяви про ту колосальну технічну революцію, що її створять такі заводи й комбінати за короткий час своєї праці. Вони бо даватимуть метал для тракторів, автомобілів, літаків, моторів та двигунів, і штучне угноєння, і хемікалії для фарб і для боротьби з шкідниками. Все, що вони продукуватимуть, досі ми купували закордоном; все це не тільки забирало в нас силу потрібної нам валюти, а й ставило нас у залежність від капіталістичного світу. Побудовані на дешевій енерґії Дніпрельстану, всі ці підприємства прискорять підведення під Радянський Союз міцної, непохитної металевої бази, прискорюватимуть індустріялізацію нашої країни й позначаться великим ефектом у нашому народньому господарстві. Досить буде сказати, що річний прибуток від енерґії Дніпрельстану на цих підприємствах сягатиме 36 міл. карбованців.

Щоб уявити собі велич цього індустріяльного вузла, подамо кілька красномовних чисел: він коштуватиме 400 міл. карб., а разом з Дніпрельстаном 600 міл. карб. В цьому індустріяльному осередкові працюватиме понад 25 тисяч робітників, а це значить — близько 200 тисяч нової людности в цій досі пустопорожній, пустельній місцевості. Річний фонд зарплатні на Дніпрельстані сягатиме 23 мільйони карбованців; щоб задовольнити людність житлом, треба розгорнути житлобудівництво на 130 міл. крб.

Цілком очевидно, що в пустельних степах, де колись гуляли вітри та воювали кочовики, за короткий час доведеться збудувати нове, велике місто. Так повстає проблема будування так званого, «Великого Запоріжжя». Теперішнє Запоріжжя, звичайне невеличке окружне місто, і воно буде хоча й мікроскопічною, а первісною відправною базою для будови першого нового соціялістичного міста. В цьому місті все буде по новому: і плянування і стиль будівель — простий функціональний, і — головне — будують усі передумови для створення нового колективного побуту. І мають, здається, рацію ті далекозорі люди, що вже заздалегідь пропонують для цього міста принадну