Сторінка:Олександр Борзаківський. По незнаних закутках. 1930.pdf/30

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Асканія, — переходять в руки багатого німця Файна, відомого в свої часи вівчаря. Про цього Файна до наших часів зберіглися анекдоти, ніби в нього більше було собак коло табунів овечих, ніж в інших вівчарів — овець. Коли ми згадаємо, що один час у нього було до 400 тисяч овець, то можна припустити, що ці анекдоти мають певну підставу.

Через одруження Файнів з Фальцями, Файни збільшили не тільки маєтки, а й своє прізвище й стали Фальц–Файни. Правда, що селяни так і не визнали цих комбінацій з прізвищами і завжди звали й ще досі звуть Фальц–Файна Файном.

Останній Фальц–Файн і був фундатором заповідника. Людина з вищою природничою освітою, він захопився спробами повернути в степ його колишніх мешканців, а потім ідеями акліматизації та метизації, і витрачав багато коштів на цю справу. В архіві маєтку зберіглися матеріяли, що свідчать про величезну роботу, яку він провадив, щоб організувати свій зоопарк на зразок кращих закордонних зоопарків. Він уживав протягом декількох років просто таки героїчних зусиль, щоб добути диких коней Пржевальського з Джунгарської пустелі, він добував з Америки бізонів, з Африки антилоп, з середньо-азійських степів сайгака, щоб відродити в степу його колишню багату фавну. Та й без архіву видно, що Фальц-Файн робив усе неабияк, що це безперечно було людина талановита.

Чаплі притягають до себе силу силену наукових дослідників і митців різних галузів. Увечері, в столовці, серед робітників заповідника, за довгими столами ви зустрінете й відомого московського зоолога, і зоотехнічну експедицію українського Наркомзему, і дослідників ВУАН, і художників анімалістів[1], що малюють тут цілі прекрасні альбоми птахів і тварин асканійських, і нарешті цілу зграю фото-репортерів московських, харківських та інших газет.

Про Чаплі багато писано, багато говорено, але залишається ще говорити чимало. Одна героїчна історія боротьби за Заповідник в епоху громадянської війни — надзвичайно цікава сторінка. Тут проходили німці, деникинці, врангелівці, махновці

  1. Художники, що малюють тварин.