Сторінка:Олександр Борзаківський. По незнаних закутках. 1930.pdf/73

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

ївної профілактики, — це вже серйозні покажчики, що Дніпрельстан на часі, що сьогодняшній проект завтра буде фактом.

І справді, за цей і довгий, і заразом короткий час від тих днів, Дніпрельстан став очевидним і безперечним фактом; будівництво розгорнулося нечуваними досі темпами, і саме тепер, коли пишуться ці рядки, підходить до найважливіших, найвідповідальніших моментів.

Після Дніпрельстану будується й ще далі будуватиметься чимало грандіозних комбінатів. Уже закінчино Турксиб  — з казковою швидкістю збудована залізниця, що прорізала пустельні краї й поєднує два багатющих, дуже один одному потрібних райони. На черзі Волга–Дон, теж дуже вдало задумане будівництво; після його реалізації Волга тектиме не тільки в Каспійське, а й в Озівське море. А далі йдуть Сельмашстрой, Тракторні заводи на п'ятдесят тисяч тракторів річної продукції, кожний, хібинські апатити, уральська нафта, солікамські солі та багато інших. Голова кругом іде від творчого піднесення, від всебічного використання багатющих природних сил наших республік. Більшість згаданих проблем навряд чи меншої ваги та значіння, аніж Дніпровська проблема. А надалі, очевидячки, повстають і повставатимуть іще сміливіші, іще цікавіші.

Але Дніпрельстан у думках мас ніколи не втратить особливого інтересу, особливого зацікавлення. Адже ніхто інший, а Дніпрельстан — є перше дитя доби нашої реконструкції. Адже сама ідея Дніпровського комбінату — ідея закувати в бетонні лабети бурхливі хвилі Дніпрові, щоб запліднити цілий багатющий край колосальними кількостями дешевої енерґії, — сама, кажу, — ідея ця особливо принадна й смілива, ніби це здійснення якоїсь давньої мрії, якоїсь казки.

Президія Союзного Держпляну, ухваливши 6 листопада 1926 року, «порядком великого будівництва» почати будування дніпровського велетня, — велику загату на порогах, — тільки вивершила і законодавчо оформила виразно викришталізовану волю мільйонів трудящих цілого Союзу. Отож не дивно, що телеграфне повідомлення про початок будівництва трудящі сприйняли й відзначили, як велике свято, відповівши на нього