Сторінка:Олександр Борзаківський. По незнаних закутках. 1930.pdf/99

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

певними принципами, виходячи з певних міркувань. Насамперед беруть нові виробництва, що їх не було досі в Радянському Союзі, і що вимагають дешевої енергії, як, скажімо, алюмінієве виробництво. Потім вибирають такі виробництва, що потрібують особливо багато енергії; за таких умов дешева енерґія зменшує вартість інших витрат виробництва, а відтак і вартість цілого виробництва. Нарешті додають такі галузі, що можуть скористати з лишків, так званої «сезонної» енерґії, що буде весною в повінь і на початку літа. Таким чином, визначаються межі й обсяг нового індустріяльного комбінату на базі Дніпровської станції.

Сам комбінат розташується за 3 кілометри від станції, на лівому березі, між шлюзом і селом Павлів-Кічкас. Тут буде збудовано заводи: металюргійний, електро-криці, феро-стопів та хемічний комбінат. Вся територія цього величезного комбінату досягає 9,5 кілометрів. У північно-західному кутку цієї території буде річна гавань, а природною південною межею пройде нова (теж за проектом) залізнична колія, «зверхмагістраль» Донбас–Криворіжжя.

Велетень металюргійний завод даватиме р чно 1.055 тис. тонн чавуну і 780 тис. тонн прокату (у тому числі 520 тис. тонн рафінованої в електрогрубах криці й 260 тис. тонн заліза). Завод електрокриці дасть високоякісну крицю — 380 тис. тонн прокату, крицю так потрібну нам для тракторобудівництва. Завод ферро-стопів дасть 109 тис. тонн продукції, алюмінієвий завод, чи, правдивіше, комбинат, бо він складається з глиноземного, фтористих солів, електродного та електролітного заводів, — дасть 15 тис. тонн алюмінію. Хем чний комбінат дасть цілий комплекс різних хемічних виробів.

За таких великих розмірів будівництва й території багато важить і сам порядок розташування заводів на призначеному для них майдані. В напрямі з заходу на схід, тобто від станції й берега, ідуть заводи порядком зменшення їхньої потреби на електроенергію й технологічної близькости до хемічної групи. Через те заводи в напрямі з заходу на схід будуватимуть таким порядком: алюмінієвий комбінат — найбільший споживач енерґії, ферро-стопи, електро-криця, металюргійний завод,