Сторінка:Олена Курило. Програми для збірання етнографічних матеріялів. 1923.pdf/26

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

лень-бом! і ин.; звук струни: брень! бринь! брунь! і ин.; скрипка: тіль-тіль-тіль! і ин.

Різні слухові вражіння від води чи иншої рідини: як падає щось у воду — шуль! плюсь! бульк! боўть! шубо́ўсть! хлюп! і ин.; вода падає краплями — кап! і ин.; як зразу вливають багато води у щось — жбух! і ин.; вода тече цівкою — дзюрр! і ин.; вода з пляшки ллється — буль-буль! і инш.; як розжарене залізо у воду кинути — пшш! пшик! і ин.; страва кипить — тороро́!

Вітер: поривчастий — буррх! і ин., виє — гӯ! і ин., як хльостати батогом, різкою — хльос! хльость! хлясь! д͞ж! д͞жиґ! д͞зиґ! і ин.; свист — ф'ю! хԝіть! і ин.

Як їдять рідке: сьорб! хлип! і ин.; нерідке — плям! ням! і ин.

Губами цмокають: цмок! чмок! і ин. Чхають: пчих! чхи! чих! і ин.

11. Записати й пояснити значіння вигуків, що мають в основі зорове вражіння, прим, миль-миль! (мигтіння); теліп! (похитування); блись! блим! блик! глип! (розмикання й замикання очей) і т. ин.

12. Записати й пояснити ті приказки, що мають у собі перемичні звороти, прим. Курзю-верзю — горохова каша (як хто нісенітницю скаже). Тир-тир зозуляста (як жіноцтво посходилось і лементує). Буль-буль і я там був, мед-горілку пив (буль-буль — вражіння від того, як «мед-горілка» з пляшки ллється).


13. Записати легенди про те, хто і як навчив людей говорити. Якою мовою говорили перші люде з собою? з богом? з тваринами?

14. Як пояснюють різні хиби у вимові, приміром, загикання, шепелявість, гугнявість, гаркавість, то-що? Записати всі оповідання й повір'я, що сюди стосуються.

15. Які епітети й прозвища дають людям у звязку з їх голосом, манірою говорити, хибами вимови? Записати порівнання й приказки, що сюди належать.

Приклади- Говорить, як з бочки (басом). Говорить, як неживий, як три дні хліба не їв, як спить (так мляво) і т. и.

«Рикало» кажуть на гаркавого; «жабоніти» кажуть, коли жінки пошепки й невиразно з собою розмовляють; «ԝеԝекають» кажуть на глухих, як вони, порозуміваючися з собою, видають звуки, близькі до ԝе-ԝе, ўе-ўе.

16. Які легенди знає нарід про походження мови в людини й тварини взагалі і в кожної тварини зокрема? Чи вміла колись тварина