Сторінка:Олена Курило. Програми для збірання етнографічних матеріялів. 1923.pdf/28

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Увага 8. Коли дитина починає вже говорити, то точно передати, як вона по свойому переймає слова від дорослих. Вона, приміром, чує «молочко́», а передає «льо́цько», «мо́цько», «цько». До слова, яке вона чула від дорослих, подати й відповідньо перейняте слово, не за бувши й наголос поставити. Тут точно вказати, якою мовою дорослі говорять з дитиною, дитячою мовою чи мовою дорослих. Якщо з дитиною говорять дитячою мовою, то насамперед треба подати справжнє слово, далі форму слова, що її дорослі вживають у розмові з дитиною, одзначивши, чи це є загально вживане дитяче слово, чи індивідуальне дитяче слово, що його дана дитина вживає, і нарешті, дати ту форму слова, як дитина його перейняла.

Увага 9. Одзначити, які слова дитина легко переймає і яких її треба довго вчити.

Увага 10. Як серед дитячих звуків є такі, що дорослому важко їх вимовити і що їх не можна на письмі передати нашою транскрипцією, то треба дати приблизну їх вимову, а де можна, то й описати їх артикуляцію.

Увага 11. Одзначити, які слова дитина взяла від оточення, а які сама собі витворила. Дати й відповідні до слів пояснення.

Увага 12. Дитячу мову передавати не тільки окремими звуками або словами, а й цілими реченнями, точно заховавши порядок слів.

Приклади. «Ґа̀га ся̀бу гам» — курка ззіла хліб. «Ма̀ма піся̀ базяя̀й» — мама пішла на базар. Подати й слова пісень, що діти співають, віршиків, зіставивши їх із відповіднім правильним текстом. Приклад: «Попереду Дорошенко» один дволітній хлопчик співає: «А па пе́ пе пе бу Дасіє̀нко».

Увага 13. Прислухатися до оповідань про дитячу мову в селі і записати людські міркування про неї.

Крім поданих уваг особливу увагу звернути на такі моменти в дитячій мові.

1. Як дитина ссе, чи вона самими губками держить грудь у роті, чи язичка підкладає між долішню губу й грудь? Як дитина зубки дістає, чи міняє вона спосіб ссати? Як саме?

2. Якими приблизно звуками немовлятко плаче (прим, а̀а-а̀а, ўа̀-ўа̀, уа̀-уа̀, ўа̀e-ўа̀e і ин.)? Якими звуками сміється (а-а-а, і-і-і)? Описати міміку в дитини, коли вона плаче й сміється. Які рухи вона тоді робить голівкою, ручками, ніжками, тільцем?

3. Описати міміку немовлятка на солодке, кисле, гірке. Які воно тоді звуки видає?