Перейти до вмісту

Сторінка:Опільський Ю. Іду на вас (1928).pdf/79

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

77

сім, другі до половини наповнені румовищем повалених стель та криш, а у велику салю, де колись на мраморних ложах покоїлися тіла викупаних та намащених Херсонітів, сипалося проміння місяця на високі буряни та купи облетівшої заправи.

Але що се? — чи се знад Стиксу вернули тіни давно померших горожан? — Чи духи без сповіді померших з пізнійших часів? — Чи може лихі люди, опришки, що обкрадають гроби у глуху північ?

Під стіною середущої кімнати сиділо на великих обвалах двох мужів у широких та довгих вовняних плащах з каптурами.

— Не вдалося? — питав оден.

— Ні! конунґ догадався нападу і розбив Печенігів мов орел гуси.

— Діявол розсказав свойому синови про засідку! — проворчав крізь зуби перший.

— Е ні! — відповів другий. — Видко сам Одін[1] післав йому круків Гуґіна і Муніна і вони сповістили його про засідку зрадливих Ніфлюнґів. Що правда, то правда!

Були се Фарлаф і Партеній. Оба сиділи хвильку мовчки, коли нагло Фарлаф зірвався і бистро став оглядатися довкола.

— Гель! — проворчав. — Хтось іде!

Хвильку наслухували оба.

— Ні — відізвався вкінці Партеній.  Се певно ящірка або гадюка. Сідай Фарлафе, поговоримо.

Посідали.

— Наш плян, — говорив Грек, — був так обдуманий, що Святослав ніяк не міг його збагнути. Правда, що він міг надіятися нападу на порогах; але чому він сам в такому раз зробив засідку на Печенігів і витовк до ноги? На се треба було докладно знати, коли і де нападуть.

— Певно післав шпігунів, — толкував Фарлаф.

 
  1. Азґард — місце пробування ґерманських світлих богів у Вальгалі. Богів сих звали Азами. Найзнаменитшими богами були Одін, Льокі і Тсор. Крім сього були ще у Ґерманців боги пітьми, Ніфлюнґи, які перебували у Ніфльгаймі, а дальше велетні і карлики. Перші з них се уосіблення сліпих, живлових сил природи, другі се творча сила, яка в укриттю перед велетнями копичить скарби у підземних печерах. Сі скарби се богацтво природи, яке Ази (лучі сонця) добувають на денний світ весною, убивши велетня снігу, що лежав на сих скарбах (Фафнір).