Сторінка:Памятники, изданные Кіевскою коммиссіею для разбора древніхъ актовъ. Т. I—III (1898).pdf/600

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено


послушними и жычливыми и овшемъ неприятелми, много шляхъти, пановъ своихъ, потопили, позабивали и тепер, не устаючи в передсевзятю своимъ, на здорове панское наступуютъ и послушними быти не хотятъ, але бунти и своеволю вчинаютъ. Про то симъ универсаломъ нашимъ позволяемъ, ижъ еслибы ешъче таковые своеволники знайдовалися, которые бы на здорове пановъ своихъ наступовали и послушъними быти паномъ своимъ не хотели, жебы сами панове, весполъ с повковниками нашими Белоцерковскимъ або Киевскимъ, сурово бы ихъ на горле карали; а тые зас, которые кровъ невинную пролили и покой нарушили, горлового карання не уйдутъ, яко жъ и тутъ за тое не одного на горло скарали есмо. Данъ в Ямполю, дня двадцатого сенътебра, року 1650.

У того универсалу при печати подписъ руки тыми словы: Богдан Хмелницкий рукою власною.

Который же универсалъ, за поданемъ и очевистимъ признанемъ вышменованое особы и за принятемъ моимъ урядовымъ, до книгъ есть уписанъ.

Актовая книга Кіевскаго Центр. Архива, № 19, л. 550 обор.

IX.

Письмо наказного Брацлавскаго полковника Григорія Кривенка къ воеводѣ Брацлавскому Станиславу Ланцкоронскому съ жалобой на своеволіе польскихъ жолнеровъ. Изъ Брацлава, 1650 года, 17 ноября.

Iasnie wielmożny a mnie wielce miłosciwy panie woiewodо Bracławski, moу msci panie у dobrodzieiu!

W niebуtnosci jego mci połkownikа naszegо, zostawiwszу mię na mieуscu swoуm, zlecił, abуm ija, rządząc na mіeуscu władzą jego mosci zostawaiąc, w porządku wszelakim, nie dopuszczaiąc swawol nikomu żadnуch, przestrzegał, a zabiegaiąc wіelmożnosci wa-